Spodek w barwach narodowych z okazji 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

81-72981.png

13 grudnia 2016 r., w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, najbardziej charakterystyczny budynek w Katowicach będzie podświetlony w biało-czerwonych barwach. Stanie się tak na prośbę Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, który pragnie w ten sposób przypomnieć mieszkańcom Śląska o tragicznych wydarzeniach z 13 grudnia 1981 r.

Podświetlenie Spodka jest częścią kampanii społecznej IPN „Zapal Światło Wolności”, nawiązującej do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan.  

Kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności”

Instytut Pamięci Narodowej przygotował wiele uroczystości i imprez w całym kraju, by uczcić ofiary stanu wojennego. Instytut IPN zachęca do włączenia się do akcji społeczno-edukacyjnej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło Wolności”. Kampania odbędzie się 13 grudnia pod patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy, udział wezmą w niej premier i wielu polityków, ale także tysiące Polaków, którzy zechcą o 19.30 zapalić w oknie świecę, by upamiętnić tych, którzy z powodu represji w czasie „grudniowej nocy” nie doczekali wolnej Polski.

Iluminacje w barwach narodowych

Wiele ważnych budynków i obiektów w całym kraju – jak Stadion Narodowy, Spodek, gdański Pomnik Poległych Stoczniowców czy Tauron Arena i Teatr Bagatela w Krakowie zyska iluminacje w barwach narodowych, upamiętniające obchody rocznicy stanu wojennego.