Jak i kiedy modernizować Spodek? Debatowali architekci

17 lutego 2017, piątek, godz. 18.43

SPODEK DEBATA MO.jpg

Podczas drugiego z dni dla profesjonalistów w gronie wywodzących się ze Śląska architektów, projektantów, przedstawicieli miasta i zarządcy obiektu debatowano o tym, jak zmodernizować Spodek – ikonę modernizmu.  

– Jestem rówieśnikiem spodka. A w tym wieku należy o siebie dbać. Spodek jako miejsce największych i najważniejszych imprez sportowych czy muzycznych w kraju, budzi emocje i wspomnienia tysięcy ludzi w całej Polsce. To odpowiedzialność, bo do ikony trzeba podchodzić z szacunkiem i z pełną świadomością z jakim obiektem mamy do czynienia. Musimy zrobić wszystko, aby proces modernizacji Spodka nie sprawił, że miejsce to zatraci swój klimat i charakter – powiedział Przemo Łukasik z Medusa Group.

– Spodek to symbol Katowic i miejsce kultowe. Mimo niemal pół wieku istnienia jest nadal niezwykle atrakcyjny dla artystów, organizatorów różnych wydarzeń, ale też mieszkańców miasta. Wciąż ma ogromny potencjał, aby być jednym z najważniejszych generatorów aktywności społecznej i gospodarczej całego regionu. Jako organ zarządzający postaramy się, aby olbrzymi potencjał Spodka i MCK był należycie wykorzystany. Już przechodzimy do konkretnych działań. Za półtora miesiąca zostanie rozpisany konkurs dla architektów na najciekawszy projekt przebudowy toalet oraz holu – zapowiedział Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.

 – Konkurencyjność Spodka należy stale zwiększać. Pewne kwestie wymagają poprawy, jednak bardzo dużo już udało się osiągnąć. Stara, nieekologiczna fasada została wymieniana na nowoczesną. Nadal będziemy szli w tym kierunku. Miastu zależy bowiem na tym, aby Spodek nie był miejscem, które obniża standard całego kompleksu – dodał Stanisław Podkański, architekt miejski, doradca prezydenta Katowic ds. architektury i urbanistyki.   

Wkrótce ogłoszone zostaną dwa konkursy dla architektów na modernizację toalet i hallu głównego w Spodku.

Każdy może przesłać swój pomysł na modernizację Spodka na adres: modernizacja@spodekkatowice.pl.