Fakty i liczby


  • 338 732 m³ – tyle wynosi kubatura całego obiektu
  • 29 473 m² – to powierzchnia użytkowa
  • 35 sektorów, w tym specjalny sektor VIP
  • 9 351 – liczba stałych miejsc siedzących
  • 11 016 – łączna liczba miejsc siedzących

11 016 osób

Tyle osób mieszczą trybuny hali widowiskowej Spodek.

Łączna powierzchnia 7 ha

Hala Spodka wraz z uzupełniającymi obiektami użytkowymi tworzą wielofunkcyjny kompleks na obszarze blisko 7 ha.

Wyjątkowy w skali całego kraju

Spodek, wyjątkowy architektonicznie obiekt, wpisał się na stałe w krajobraz Katowic.

Miejsce wielkich wydarzeń sportowych

Od 50 lat Spodek jest miejscem wielkich wydarzeń sportowych – m.in. mistrzostw świata w siatkówce mężczyzn czy hokeju na lodzie. 

Miejsce niezapomnianych koncertów

Spodek to arena dla koncertów światowych sław. Występowali tu m.in.: Metallica, Deep Purple, Pearl Jam, Jean Michael Jarre, Green Day, Mike Oldfield, Procol Harum.

Największa impreza e-sportowa

W 2017 r. już po raz 5. w Spodku odbyła się największa impreza e-sportowa Intel Extreme Masters, osiągając rekordową frekwencję 173 tysięcy widzów.

Latający talerz

Spodek wygląda jak latający talerz nie w efekcie projektu graficznego, a matematycznych i architektonicznych przeliczeń. Jego konstrukcja jest okrągła, w kształcie ściętego stożka nie z pobudek estetycznych, lecz dlatego, że architekci wyliczyli, iż tylko taka konstrukcja może wytrzymać wstrząsy górnicze. Dodatkowym zabezpieczeniem jest bardzo mała powierzchnia, którą Spodek, mimo ogromnej kubatury (341 tys. m sześciennych i 29 470 m kw. powierzchni użytkowej), styka się z ziemią.

Największy ekran kinowy

W Spodku działało kiedyś kino, a ekran w hali należał do największych w Polsce, miał wymiary 22 na 14 metrów. W 1973 roku aż 104 tys. widzów obejrzało w hali "W pustyni i w puszczy", a ponad 60 tys. – "Ojca Chrzestnego”.

Tupot 4000 żołnierzy

Jeszcze w trakcie robót budowlanych, budowa Spodka stanęła pod znakiem zapytania. Architekci z Gliwic i Warszawy podnosili, że konstrukcja Spodka, gdy znikną podpory, może się zawalić, gdy na widowni zasiądą ludzie. Zdecydowano wówczas o przeprowadzeniu próby. Kiedy konstrukcja była gotowa, na widowni zasiadło ponad 4000 żołnierzy i na znak, równocześnie, zaczęli tupać i podskakiwać. Okazało się, że wibracje mieszczą się w normie, a konstrukcja jest wytrzymała.

Spotkanie z dyktatorem

7 czerwca 1972 roku w Spodku miały miejsce dwa wielkie wydarzenia. Po pierwsze wystąpił tu Fidel Castro. Na spotkanie z dyktatorem przywieziono 10 tysięcy "dobrowolnych" widzów. Później odbyła się Wielka Wystawa Samochodów, w trakcie której po raz pierwszy prezentowany był fiat 126p. W ciągu siedmiu dni malucha zobaczyło 250 tysięcy ludzi!

Rekordowa frekwencja

To właśnie w Spodku został pobity rekord frekwencji na widowni w rozgrywkach Ligi Światowej w Siatkówce Mężczyzn. W 2001 roku, gdy w katowickiej hali rozgrywano eliminacje i finał LŚ, na trybunach zasiadło prawie 50 tys. kibiców.

30 tysięcy łusek

Na elewacji Spodka jest około 30 tysięcy łusek. Wymieniono je, w trakcie remontu elewacji, w 2011 roku. Obecnie są aluminiowe, oryginalne były azbestowo-cementowe; gdy je ściągano, z elewacji usunięto około 100 ton azbestu.

__________________________________________________________________

Zgodnie z art. 32c ust.2 Ustawy Prawo Atomowe (Dz.U.2019 poz.1792)  PTWP Event Center Sp. z o.o. informuje, że prowadzona przez spółkę działalność związana z narażeniem na promieniowanie jonizujące, polegająca na stosowaniu na jej terenie urządzenia zawierającego źródło promieniotwórcze nie ma negatywnego wpływu na ludzi i środowisko.

W wyniku prowadzonej działalności nie występują uwolnienia substancji promieniotwórczych do środowiska.