47. rocznica otwarcia Spodka

urodziny spodka 47.jpg

9 maja 1971 - 9 maja 2018 - Dzisiaj mija dokładnie 47 lat od otwarcia Spodka, kultowej hali, która na stałe wpisała się w krajobraz miasta Katowic stając się jego ikoną. Architektoniczny projekt, który miał wielu oponentów i szczęście do kilku śmiałków, którzy postanowili go przeforsować. Czy to dobrze, że im się udało? Bardzo dobrze!

Architektów, którzy zaprojektowali Spodek, wybrano w 1959 roku w konkursie ogłoszonym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. W skład zespołu projektantów z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z Warszawy weszli architekci: Maciej Gintowt i Maciej Krasiński. Autorem konstrukcji Spodka był prof. inż. Wacław Zalewski, genialny konstruktor, autor konstrukcji także dworca katowickiego i warszawskiego Supersamu. Współpracownikiem prof. Zalewskiego został Andrzej Żórawski.

Źródło: http://katowice.wyborcza.pl/multimedia/spodek/otwarcie-spodka/otwarcie-spodka

Gorącym zwolennikiem budowy nowoczesnej hali w centrum Katowic był wojewoda śląski gen. Jerzy Ziętek, który chciał, by była ona symbolem miasta. Zgodnie z pierwotnym założeniem, hala miała być zlokalizowana w Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, jednak przedstawiony przez architektów projekt, bardzo śmiały i awangardowy w epoce socrealizmu, tak bardzo spodobał się Jerzemu Ziętkowi, że zdecydował on o zmianie lokalizacji i ulokowaniu obiektu w ścisłym centrum miasta. Zmieniono też przeznaczenie obiektu ze sportowego na halę sportowo-rozrywkową, a projekt poszerzono o salę gimnastyczną, lodowisko, hotel i pływalnię. Budowa trwała od roku 1964 do 1971.


W dniu 9 maja 1971 r. uroczyście otwarto katowicki Spodek, największy i najnowocześniejszy obiekt widowiskowo-sportowy w Polsce, w obecności ponad 12 000 gości. W wielkiej gali wystąpił zespół "Śląsk", Anna German oraz Ewa Decówna.


Od tego czasu Spodek jest areną wielkich wydarzeń rozrywkowych. To w Spodku wystąpili m.in. Sting, Jean Michel Jarre, Chris Rea, Cliff Richard, Joe Cocker, Tina Turner, Brian Adams, Elton John, Vanessa Mae, Deep Purple, Metallica, The Cure, Genesis, Robert Plant i Jimmy Page, Black Sabbath, Saxon, Mike Oldfield, The Kelly Family, Rammstein, Iron Maiden, Robbie Wiliams, Depeche Mode, Korn, Slipknot. Od 35 lat na scenie Spodka gości Festiwal Rawa Blues, 29 lat temu odbyła się tu pierwsza edycja kultowego festiwalu Metalmania, a 15 lat temu Mayday - festiwal muzyki techno.

Spodek to także miejsce niezapomnianych emocji sportowych. Kibice chętnie uczestniczyli w wielkich wydarzeniach rangi mistrzostw świata m.in. w piłce siatkowej mężczyzn, w hokeju na lodzie, piłce ręcznej kobiet, kulturystyce, podnoszeniu ciężarów, akrobatyce sportowej, rozgrywkach finałowych Ligi Światowej w piłce siatkowej mężczyzn, a także mistrzostwach Europy: w zapasach, lekkoatletyce, piłce ręcznej mężczyzn oraz koszykówce kobiet. To właśnie w Spodku został pobity rekord frekwencji na widowni w rozgrywkach Ligi Światowej w Siatkówce Mężczyzn. W 2001 roku, gdy w katowickiej hali rozgrywano eliminacje i finał LŚ, na trybunach zasiadło prawie 50 tys. kibiców.

intel 005.jpg

W 2016 roku po raz 4. zawitała do Spodka największa impreza e-sportowa Intel Extreme Masters. Co roku wydarzenie przyciąga kilkaset tysięcy fanów gier. Spodek na czas imprezy zamienia się w wyjątkową platformę, tworząc idealne tło i magię miejsca elektryzujące młodych, wymagających uczestników. Po raz pierwszy w 2016 roku Spodek stanie się areną dla wielkiego gospodarczego wydarzenia, jakim jest Europejski Kongres Gospodarczy. W hali Spodka odbędzie się sesja inauguracyjna otwierająca Kongres, który co roku do Katowic przyciąga ponad 7000 biznesowych gości z Europy, Afryki i Azji.

Spodek to także miejsce cyklicznie organizowanych targów i wystaw, takich jak: Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „KATOWICE”, ProfiAuto Show, Targi Ślubne, wystawy „Skarby Ziemi”, Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych.

IMG_3559 male.jpg