Fakty, liczby, ciekawostki – COP24 w Spodku i Międzynarodowym Centrum

COP 24 w MCK i SPODKU fot. R (1).JPG

Konferencja COP24 czyli 24. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu to największe światowe forum, którego celem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. Firma PTWP Event Center, zarządca Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach (MCK), obiektów goszczących uczestników konferencji, podsumowuje przebieg imprezy.

Ponad 20 tysięcy osób z 200 krajów członkowskich ONZ zgromadziła odbywająca się w dniach 2-16 grudnia 2018 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku Konferencja COP 24 czyli 24. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Uczestnicy wzięli udział w ponad 2 120 spotkaniach i wydarzeniach towarzyszących. Spółka PTWP Event Center odpowiadała za sprawny przebieg COP 24 w zarządzanych obiektach: Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku.

 

COP 24 w MCK i SPODKU fot. R. Kaźmierczak

– To największe wyzwanie, z jakim zmierzyliśmy się od momentu rozpoczęcia zarządzania obiektami. Prace w zakresie przygotowania Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego na COP24 prowadziliśmy od początku roku 2018. Objęły one niezbędne remonty, przeglądy, zaopatrzenie, przygotowanie serwisów technicznych, sprzątania, ochrony, cateringu oraz tzw. event management – mówi Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center. – Zespół Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka dedykowany do COP24 funkcjonował w oparciu o specjalnie stworzoną strukturę operacyjną i nowe procesy, angażując 1924 osoby, co stanowiło 1/4 łącznej liczby obsługi technicznej wydarzenia. Do dyspozycji organizatora przekazano 590 pomieszczeń w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku, blisko 6 000 mebli oraz 190 urządzeń IT/AV – podsumowuje.

COP 24 w MCK i SPODKU fot. R. Kaźmierczak

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach było jednym z atutów, dzięki któremu stolica Górnego Śląska otrzymała miano miasta-gospodarza szczytu klimatycznego ONZ. Obiekt stał się areną globalnych negocjacji klimatycznych. To tu odbywały się sesje plenarne, w jednej z nich zainaugurowano COP24 (sala wielofunkcyjna B nazwana na potrzeby szczytu klimatycznego „Plenary Mazowsze").

COP 24 w MCK i SPODKU fot. R (4).jpg

Podobnego zdania jest Obai Mahmoud z Egiptu. – Jestem też pod wrażeniem miejsca, w którym odbywa się szczyt. Wprawdzie trzeba mieć niezłą formę, by poruszać się po całym tym terenie, ale wszystko jest doskonale zorganizowane i oznakowane, więc to drobny szczegół. Obiekt jest naprawdę piękny i na bardzo wysokim poziomie – podsumowuje.

 

COP 24 w MCK i SPODKU fot. R. Kaźmierczak

Wiele sal spotkań zyskało na czas trwania konferencji nowe nazwy, wszystkie związane z regionami i krainami geograficznymi w Polsce. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym znalazły się sale: „Bałtyk”, „Tatry”, „Mazury”, „Wolin”, „Uznam”, „Śląsk”, „Warszawa”. Gmach Międzynarodowego Centrum Kongresowego, wraz ze wszystkimi salami konferencyjnymi, salą audytoryjną, salami balowymi oraz przestronnym foyer, może jednorazowo gościć 15 tys. osób. Wnętrza designerskiego obiektu, a także bezpośrednio z nim połączonego Spodka, zostały przygotowane tak, aby uczestnicy wydarzenia mogli komfortowo spędzać w nich czas pomiędzy sesjami. Do dyspozycji były zielone strefy relaksu, punkty grab&go z przekąskami
i napojami oraz główny food court, czyli strefa restauracyjna na płycie Spodka.

COP 24 w MCK i SPODKU fot. R. Kaźmierczak


Spotkania i panele dyskusyjne odbywały się w 19 salach konferencyjnych Międzynarodowego Centrum Kongresowego, a dwie duże sale wielofunkcyjne służyły jako miejsca obrad sesji plenarnych. W nowoczesnej, w pełni wyposażonej sali audytoryjnej na 600 przeprowadzono najważniejsze konferencje prasowe COP24. Ponadto wybudowane zostały dodatkowe pawilony, w których mieściły się między innymi stoiska państw, sale obrad oraz strefa dla mediów.

 

COP 24 w MCK i SPODKU fot. R. Kaźmierczak

– Przyznaję, że jechałam do Polski, do Katowic przekonana, że zastanę coś zupełnie innego.  Kierowałam się stereotypem, że im bliżej Wschodu, tym biedniej i skromniej. Tymczasem Katowice niczym nie różnią się od miast w Niemczech czy w Holandii. Jestem pod wrażeniem Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka – twierdzi Chinka Fei Luo, na co dzień mieszkająca i studiująca w Amsterdamie. –  To miejsca nie tylko bardzo charakterystyczne i piękne w swoim kształcie, ale także funkcjonalne. Ze względu na położenie w centrum Katowic, również świetnie skomunikowane z całym regionem – dodaje.

 

COP 24 w MCK i SPODKU fot. R. Kaźmierczak

Każda z konferencji COP ma także stałe punkty umożliwiające jej sprawną realizację.
W przestrzeniach MCK i Spodka zlokalizowano m.in. centrum komputerowe, biuro rzeczy znalezionych, punkt informacyjny, bank, pokój do modlitw, strefy relaksu, czy miejsce dystrybucji dokumentów.

Aby pracownicy ONZ, czuwający nad prawidłowym przebiegiem konferencji, mogli pracować w komfortowych warunkach, w sali wielofunkcyjnej A o powierzchni 2850 m2 powstała antresola dzieląca salę na dwa poziomy. Dzięki takiemu rozwiązaniu udało się zbudować ponad 60 biur oraz dodatkową salę spotkań. Pozostałe przestrzenie biurowe znajdujące się w budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego oddane zostały do dyspozycji delegacji Ministerstwa Środowiska.

 

COP 24 w MCK i SPODKU fot. R. Kaźmierczak

Połączony z Międzynarodowym Centrum Kongresowym Spodek, na czas Konferencji COP 24, stał się wielką strefą restauracyjną. Na płycie legendarnej hali widowiskowo-sportowej znajdowało się 640 miejsc stojących przy stolikach koktajlowych, 400 miejsc siedzących oraz dwie strefy wypoczynku – w sumie 1050 miejsc. Ten główny punkt gastronomiczny był w stanie  obsłużyć do 1500 gości w przeciągu godziny. Do jego obsługi zatrudnionych zostało 100 osób.

 

COP 24 w MCK i SPODKU fot. R. Kaźmierczak

Uczestnicy Konferencji COP 24, korzystający z oferty gastronomicznej w Spodku, mogli wybierać pomiędzy kuchnią polską, włoską, tajską i amerykańską. Każda ze stacji tematycznych posiadała w swojej ofercie dania wegetariańskie, wszystkie dania serwowane były halal. W menu proponowano, do wyboru: pięć dań mięsnych, pięć dań wegetariańskich lub wegańskich, trzy dania rybne oraz cztery dodatki. Do dyspozycji gości były również bary sałatkowe.

 Poza głównym food courtem na uczestników wydarzenia czekało siedem punktów grab&go z kawą, herbatą, napojami, kanapkami, sałatkami i słodkościami, które w sumie były w stanie obsłużyć do 600 osób na godzinę. Na terenie konferencji znalazło się również Bistro Emcek oraz Mały Food Court oferujące, poza zimnymi i ciepłymi przekąskami, również menu lunchowe. Oba punkty zapewniały razem ponad 150 miejsc siedzących i około 40 miejsc stojących. Goście COP 24 wypili 65 500 porcji kawy, skonsumowali 28 000 kanapek i 30 500 obiadów. Strefę gastronomiczną obsługiwało blisko 500 osób.