Kto stworzy aleję start-upowych gwiazd w Spodku?

European Start-up Days_2018 (3).jpg

Pomysły wykorzystujące sztuczną inteligencję, pionierskie rozwiązania, produkty, aplikacje, instalacje, chatboty – to z nich w katowickim Spodku powstanie aleja 100 start-upów. W dniach 14-15 maja br., równolegle do sesji i debat tematycznych w ramach European Start-up Days, odbywać się będą prezentacje uczestników konkursu Start-up Challenge, wielki finał wyłoni laureatów, 18 wyróżnionych wystąpi na scenach prezentacyjnych największej imprezy biznesowej Europy Centralnej.

Konkurs na najlepsze start-upy po raz czwarty towarzyszy European Start-up Days i Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach (EEC – European Economic Congress). W tym roku do rywalizacji przystąpiła rekordowa liczba blisko 300 start-upów z kilku kontynentów. Finał Start-up Challenge wraz z ogłoszeniem laureatów nastąpi 14 maja br. o godz. 20.00 na scenie głównej katowickiego Spodka.

– Zgłoszenia do obecnej edycji konkursu Start-up Challenge mają wysoki, jeszcze bardziej wyrównany poziom niż w poprzednich latach. Przed nami finał – czyli wielkie emocje, ale i wielkie szanse – mówi Wojciech Kuśpik, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego i European Start-up Days w Katowicach, prezes Grupy PTWP. – Dajemy młodym biznesom możliwość zaprezentowania się przed potencjalnymi inwestorami i uzyskania merytorycznego, organizacyjnego i finansowego wsparcia od światowej klasy ekspertów oraz okazję do skorzystania z wartościowego mentoringu i dotarcia do mediów. Największe globalne korporacje obecne na Europejskim Kongresie Gospodarczym poznają nowe pomysły, które stworzą naszą „start-upową aleję gwiazd” w Spodku – dodaje

Do grona 100 start-upów, które zaprezentują się na Scale-up Alley European Start-up Days, wybrane zostały pomysły z Białorusi, Niemiec, Polski (najwięcej), Węgier, Wielkiej Brytanii oraz USA. Są wśród nich pomysły na biznes obejmujące np. roboty softwarowe, chatboty – w tym np. dające wsparcie osobom z problemami takimi jak uzależnienia, rozwiązania wykorzystujące drony, rzeczywistość rozszerzoną, uczenie maszynowe, narzędzia do automatycznej analizy danych, infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych, rozwiązania z obszaru medycyny, aplikacja nawigująca osoby niewidome i niedowidzące, rozwiązania, które będą umożliwiały ludziom przebywanie w atmosferze wolnej od smogu, urządzenia solarne i wiele innych.
Na scenach prezentacyjnych Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oraz przed uczestnikami European Start-up Days w Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek pokaże się 18 wybranych start-upów:

Bioceltix jest start-upem biotechnologicznym z branży weterynaryjnej, który rozwija leki na bazie komórek macierzystych celując w schorzenia o wysokim zapotrzebowaniu na nowe, skuteczniejsze
i bezpieczniejsze metody leczenia. Jeden z globalnych pionierów wdrażających bezpieczną dla zwierząt i skalowaną biznesowo technologię terapeutycznego wykorzystania zwierzęcych allogenicznych (jeden dawca – wielu biorców) komórek macierzystych.

Biolumo, to firma powstała w celu komercjalizacji badań nad nową metodą szybkiej selekcji antybiotyku na podstawie zautomatyzowanej obserwacji przeżywalności bakterii w otoczeniu antybiotyków. Urządzenie medyczne, mające być efektem prac, ma przyspieszyć czas testów – pozwoli skrócić okres oczekiwania na wyniki badania antybiogramu z minimum 48 godzin do zaledwie 6 godzin – oraz udostępnić je dla lekarzy rodzinnych.

Brandee, zakłada stworzenie i implementację komercyjnej nanonitki fotowoltaicznej, która może być wplatana w różnego rodzaju materiały włókiennicze. Następnie będzie wykorzystywana wszędzie tam gdzie jest ograniczony dostęp do energii elektrycznej, przy jej pomocy będzie można naładować przenośne urządzenia mobilne takie jak komórka, tablet czy laptop. Opracowaną technologię można wykorzystać przy produkcji np. parasoli plażowych, namiotów w górach i innych produktów włókienniczych. Innowacja powstaje przy współpracy z Instytutem Włókiennictwa w Łodzi.

Hyper Poland, jedyna firma na świecie posiadająca technologię umożliwiającą stopniową implementację koncepcji hyperloop jako unowocześnienia branży kolejowej – może zmodernizować istniejącą infrastrukturę kolejową (czasami bardzo przestarzałą) do prędkości 300 km/h, bez konieczności tworzenia nowych, generujących wysokie koszty, korytarzy transportowych i tras. Twórcy Hyper Poland opracowali technologię, która pozwala pojazdom na poruszanie się na istniejących torach kolejowych przy użyciu pasywnej lewitacji magnetycznej (etap 1 - magrail - rozwiązanie hybrydowe zapewniające utrzymanie funkcjonalności kolei konwencjonalnej). Następnie można przekształcić ten system w system próżniowy, osiągający prędkość 600 km/h na istniejących torach (hyperrail - etap 2) i 1200 km/h na nowych dedykowanych trasach (hyperloop - etap 3).

Matrix Dynamix, jego prototyp powstał w warsztacie garażowym z wykorzystaniem plastycznego plastiku oraz… ochraniacza na rękę z zestawu od rolek. – Po przetestowaniu okazało się, że rozwiązanie ma sens i przy dopracowaniu może być rewolucją na miarę kartonowych okularów Google czy też wymyślenia Iphona przez Steava Jobsa – mówią jego twórcy. To rozwiązanie zarówno dla użytkowników indywidualnych, graczy, a także użytkowników korporacyjnych, którym Virtual Desktop da możliwość pracy z kilkoma virtualnymi monitorami oraz wprowadzania w wygodny i szybki sposób danych tekstowych na virtualnej klawiaturze, a także obsługi gestami dostosowującymi się do kontekstu aktualnie wykonywanej czynności.

MakeGrowLab, którego produktem jest wertykalna Farma SCOBY- szybko odnawiającego się i w pełni biodegradowalnego materiału, który może być użyty w produkcji np. opakowań jednorazowych zastępujących plastik, tekstyliów czy produktów wnętrzarskich. Materiał SCOBY może rosnąć na odpadach lokalnie, w pomieszczeniu bez dopływu energii słonecznej, co wyróżnia go z grupy materiałów szybko odnawiających się. MakeGrowLab oferuje także pomoc we wdrożeniu gospodarki cyrkularnej dla przedsiębiorstw.

MOOVLED, to system prezentacji obrazu holograficznego przy użyciu śmigieł LED. Odpowiednie przygotowanie materiału wizualnego sprawia wrażenie zawieszenia obrazu w powietrzu pomiędzy urządzeniem a widzem. Kolejnym krokiem jest możliwość łączenia pojedynczych śmigieł w zsynchronizowane panele, które pozwalają pokazać efekt skali obrazu. Nasz mózg w naturalny sposób koncentruje się na ruchu – połączenie ruchu i światła w poręcznym urządzeniu to definicja innowacyjności systemu MOOVLED.


Nomi Biotech Corporation, firma biotechnologiczna, która jest producentem preparatu alcorythm® – to pierwszy w Europie środek zapobiegający negatywnym skutkom spożywania alkoholu etylowego, głównie poprzez redukcję toksyczności aldehydu octowego. Projekt jest nakierunkowany na rozwiązanie problemu nietolerancji alkoholowej również wśród populacji azjatyckiej, w której około 50 proc. (ponad
2 miliardy ludzi) reaguje na alkohol znacznie gorzej niż Europejczycy czy Amerykanie. W zespole Nomi Biotech Corporation pracują m.in.: Polak od lat mieszkający w Azji, Japończyk z doktoratem z cytogenetyki, który od lat mieszka w Polsce, ekspert Banku Światowego w dziedzinie zagadnień prawnych związanych z sektorem badań i rozwoju oraz biolog molekularny, który karierę naukową rozpoczynał na uniwersytecie w Ultrechcie, a po powrocie do Polski założył pierwszą w naszym kraju firmę zajmującą się przemysłową produkcją białka z owadów.

Optimo Light, to autonomiczna, inteligenta oprawa oświetleniowa, dokonująca zdalnego pomiaru luksów. Realizując automatyczną regulację mocy oświetlenia kompensuje nasłonecznienie zewnętrzne, gwarantuje ilość światła w miejscu pracy zgodnie z normą, wykluczając zbędne prześwietlenie. Praca oprawy uwzględnia również obecność użytkowników, ponadto przekazuje wszelkie uzyskane parametry takie jak: obecność osób, moc oprawy, ilość luksów w wyznaczonym miejscu pracy do sterownika sieciowego. Wizualizując posiadane wyniki pokazuje istniejące trendy w czasie rzeczywistym oraz na podstawie wyników historycznych.

ProperGate, dostarcza oprogramowanie w formie aplikacji webowej do zarządzania logistyką na dużych budowach kubaturowych, skierowane do inwestorów (deweloperów) i generalnych wykonawców, którym zależy na optymalizacji kosztów projektu, eliminacji marnotrawstwa czasu i zwiększeniu wydajności logistyki. ProperGate digitalizuje proces zamawiania dostaw i monitorowania materiałów na placach budowy w zatłoczonych centrach miast, daje narzędzie koordynatorowi logistyki i podwykonawcom, które jest zarówno zapewnieniem dostarczenia, rozładunku i dostępu do materiałów w oczekiwanym miejscu i czasie jak i efektywnym kanałem komunikacji.

QNA Technology, specjalizuje się w syntezie półprzewodnikowych kropek kwantowych, modyfikacji ich powierzchni oraz w wykonywaniu na ich bazie funkcjonalnych tuszów. Pracuje nad syntezą najwyższej jakości kropek kwantowych niezawierających kadmu, kropek emitujących w kolorze niebieskim oraz kropek do konwerterów promieniowania mających zastosowanie w fotowoltaice oraz w hodowli roślin. Rozwiązanie może przynieść przełom na rynku wyświetlaczy, prowadząc do wyparcia technologii OLED. Otrzymywane kropki optymalizowane są również pod innowacyjne dla środowiska zastosowania: spektralne koncentratory słoneczne oraz spektralne konwertery promieniowania.

Salesbook, to aplikacja sprzedażowa i prezentacyjna dla nowej generacji handlowców mobilnych, których zadaniem jest dotarcie do klienta, analiza jego potrzeb oraz zaprezentowanie i konfiguracja produktu. Procesy sprzedaży usług i produktów w formie face2face (f2f) są niezmienne od 10 lat. Handlowcy mają do dyspozycji broszury, laptopa z prezentacją i excelem oraz CRM, w którym muszą raportować co wykonali danego dnia. Nawyki klientów zmieniły się przez doświadczenia z e-commerce, stąd przeniesienie podobnych technik do spotkań f2f za pomocą Salesbook otwiera całkowicie nowe możliwości wpływu na skuteczność rozmowy handlowej, analizuje jakość rozmowy handlowej umożliwiając zaawansowaną analitykę pozwalającą na określenie najbardziej optymalnej ścieżki sprzedaży. Start-up zrealizował już wdrożenia dla takich marek jak Prudential, Mercedes, BMW, Innogy, Fortum, Axpo.

SGPR.TECH, czyli Georadar Spektralny (SGPR) jest jednym z czynników umożliwiających transformację do przemysłu 4.0 w branżach uzależnionych o informacji o podpowierzchni. Dzięki uzyskaniu szerokiego zakresu częstotliwości w ramach jednego cyklu, SGPR zapewnia znacznie dokładniejsze i całościowe informacje na temat struktury badanego podłoża lub obiektów. Efekt ten jest podobny do wielokolorowego postrzegania widzialnego widma światła. Dostrzegane kolory umożliwiają rozpoznawanie obiektów odbijających światło, zapewniając znacznie więcej informacji o naturze postrzeganych obiektów. Rozwijany software pomoże dokonać analizy i modelowania tych informacji.

Smabbler, rozwija technologię sztucznej inteligencji, która wykorzystuje zaawansowane umiejętności językowe, do pracy z danymi tekstowymi. Połączenie technologii z szybkością pracy maszyn pozwala na jej zastosowanie w procesach biznesowych w których czas, czytanie ze zrozumieniem i wydajność są kluczowe. Rozwiązanie pozwala osiągnąć min. 30 proc. wzrost wydajności w procesach tekstowych i skrócenie czasu obsługi zadań tekstowych o 99 proc. Smabbler pozyskuje wiedzę autonomicznie poprzez czytanie, szybko się uczy przy minimalnej ilości danych i w bardzo krótkim czasie może zaadresować wiele zadań i dziedzin. Jest technologią ogólnego przeznaczenia rozwijaną w stronę AGI (Artificial General Intelligence).

Syntoil, proponuje instalację przerabiającą zużyte opony (w postaci granulatu gumowego) na produkty przemysłowe – z użyciem procesu ciągłego pirolizy. Na świecie wymienia się ponad miliard opon rocznie; olbrzymia część trafia do spalania m.in. w cementowniach w celach energetycznych. Warto jednak przerabiać opony w ramach circular economy – tak, by surowce wróciły do produkcji gumy. Syntoil ma zbudowany prototyp przemysłowy przerabiający 200 kg granulatu na godzinę; jest w trakcie rundy inwestycyjnej na budowę docelowej wersji instalacji pożytkującej 800 kg granulatu na godzinę, a także na rozwój całego biznesu.

Talk-A-Bot, start-up z Budapesztu, dostarczający chatboty (roboty czatowe), aby wypełnić lukę komunikacyjną między firmami i pracownikami lub firmami/dostawcami usług i klientami. Oferuje automatyzację komunikacji w wielu obszarach biznesowych.
V-ADMINISTRATOR, pierwszy na świecie produkt IT skierowany do menadżerów, inżynierów i służb administracyjnych, bazujący na technologii Virtual Reality 3D przeznaczony do zadań inwestycyjnych, administracyjnych i związanych z ochroną obiektów, który znacznie przekracza możliwości technologii "BIM". Przyspiesza prace inwentaryzacyjne, inwestycyjne, administracyjne, pozwala: obniżyć koszty nawet o 60 proc., wykluczyć zagrożenia inwestycyjne, mieć kontrolę nad zadaniami, połączyć systemy techniczne, rozliczeniowe i bezpieczeństwa na jednej platformie informatycznej.

VIRTUAL-AGRO-SYSTEM, to technologia bardzo precyzyjnego nawożenia i badania stanu wegetacji, oszczędzająca środowisko naturalne. Rolnik w wirtualnych goglach może „latać" dronem nad swoimi polami i w czasie rzeczywistym obserwować stan nawożenia, braki chemiczne oraz stan wegetacji. System umożliwia zarządzanie całym cyklem upraw w technologii VIRTUAL REALITY, z szerokim wykorzystaniem specjalistycznych dronów rolniczych, jako głównego narzędzia do zbierania informacji
o stanie upraw, kontroli nawożenia i kontroli procesu wegetacji. Praca dronów, analizy chemiczne, zamawianie nawozów i analizy wegetacji, wykonywane są przez specjalny program z aplikacją na telefony do prezentacji wyników zebranych przez drony i do programowania zakupów nawozów.

Do konkursu Start-up Challenge aplikować mogły start-upy, które nie funkcjonują na rynku dłużej niż pięć lat i mają na koncie innowacyjny produkt, technologię, model biznesowy lub zoptymalizowany istniejący proces w jednej z sześciu kategorii branżowych konkursu: new industry (przemysł 4.0, robotyka, automatyzacja, systemy produkcji, nowe materiały, przemysł kosmiczny), environment (ochrona środowiska: technologie dla klimatu, ekologiczne uprawy, smart energy, wykorzystanie surowców, przetwórstwo odpadów), tradition & modernity (przemysł tradycyjny, energetyka, telekomunikacja, transport, budownictwo), health & biotechnology (medycyna, zdrowie, technologie medyczne, farmacja, biotechnologia), business processes (zarządzanie, analityka, ICT, cyberbezpieczeństwo, logistyka, HR), client & lifestyle (handel, customer experience, e-commerce, fintech, edutech, gaming, sport, przemysł czasu wolnego).

Więcej o 100 finalistach konkursu przeczytać można na stronie internetowej European Start-up Days http://www.estartupdays.eu/pl/ 

European Start-up Days, które odbędą się w dniach 14-15 maja br. w Katowicach, to wydarzenie łączące start-upy i korporacje oraz organizacje wsparcia biznesu. Celem imprezy jest integracja środowiska młodych przedsiębiorców z ekspertami, prezesami dużych spółek, inwestorami i odnoszącymi sukcesy biznesmenami, którzy będą obecni na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.