Legendarny zespół Procol Harum zagra w katowickim Spodku

Gary Brooker_Procol Harum.jpg

Katowice, 5 października 2017 r. – 14. studyjna płyta zatytułowana „Novum” i trasa koncertowa, na której znalazła się Polska – 15 października w katowickim Spodku wystąpi grupa Procol Harum. Fani rocka progresywnego usłyszą na żywo utwory z nowej płyty, ale również najsłynniejsze przeboje zespołu, jak „A Whiter Shade Of Pale”, od nagrania którego mija właśnie 50 lat.

– Kiedy 25 lat temu zespół Procol Harum zagrał w Sali Kongresowej w Warszawie, Tomasz Beksiński na łamach magazynu „Tylko Rock” skomentował ten występ słowami: „Takie chwile zdarzają się raz na milion lat”.  Mamy nadzieję, że koncert w Spodku będzie dla fanów charyzmatycznego Gary’ego Brookera i jego formacji równie niezapomnianym przeżyciem – mówi Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center, zarządcy obiektu.

14. płyta brytyjskiej grupy, zatytułowana „Novum”, ukazała się w kwietniu tego roku.
W jej powstanie zaangażowani byli: wokalista Gary Brooker, basista Matt Pegg, perkusista Geoff Dunn, gitarzysta Geoff Whitehorn i grający na organach Josh Phillips. Zespół w tym składzie od siedmiu miesięcy promuje „Novum” oraz świętuje 50-lecie nagrania hitu
„A Whiter Shade Of Pale” w ramach światowej trasy koncertowej, na której znalazła się także Polska.

15 października w katowickim Spodku będzie można usłyszeć największe przeboje grupy, poza wspomnianym „A Whiter Shade Of Pale”, również: „A Salty Dog“, „Conquistador”, „Grand Hotel“, czy „Homburg”. O nowej płycie, która również wybrzmi tego wieczoru, Gary Brooker mówi, że to jeden z najlepszych albumów, jakie Procol Harum ma
w swoim dorobku.

 

Bilety na koncert można kupić w portalach internetowych – www.edmaart.pl , www.abilet.pl , www.eventim.pl , www.kupbilecik.pl, www.biletyna.pl, www.ticketportal.pl, a także w punktach stacjonarnych, m.in. w księgarniach PWN i w salonach EMPiK.

Więcej informacji o wydarzeniu: http://www.spodekkatowice.pl/pl/wydarzenia/koncert-procol-harum,571.html

 

***

 

Ciekawostki dotyczące zespołu Procol Harum

·       Nazwa „Procol Harum” pochodzi od rodowodu kota, którego właścicielem był przyjaciel managera zespołu. Muzycy źle usłyszeli i zapisali tę nazwę podczas rozmowy telefonicznej z managerem. Kot naprawdę nazywał się „Procul” przez „u”
i "Harun" z „n” na końcu, co po łacinie znaczy: „Poza tymi rzeczami”.

·       Główny motyw muzyczny utworu „A Whiter Shade of Pale” (Bielszy odcień bieli),  grany na organach Hammonda, jest inspirowany muzyką Jana Sebastiana Bacha. Ten flagowy, debiutancki hit zespołu, doczekał się ponad 900 coverów.

·       Głos 71-letniego Gary’ego Brookera, twórcy zespołu, przetrwał próbę czasu, przez lata nie tracąc nic ze swojej barwy i ostrości w tonacji blue. O muzyku mówi się, że to klejnot wśród rockowych wokalistów.

·       Pierwszy raz muzycy z Procol Harum koncertowali w Polsce w 1976 roku. Wracali na polskie sceny kilkukrotnie, doceniając w wywiadach bardzo dobre przyjmowanie ich koncertów przez polską publiczność.