Metamorfoza Spodka jednym z tematów II edycji 4 Design Days

Spodek_4 Design Days.jpg

Debata o przyszłości symbolu Katowic i wykład poświęcony historii jego powstania, zwiedzanie ikony śląskiej architektury i konkurs fotograficzny na jej najlepsze zdjęcia – w centrum uwagi tegorocznych 4 Design Days będzie Spodek. Spotkania wokół legendarnego obiektu rozpoczną dyskusję o tym, jak go zmodernizować.

W programie 4 Design Days aktywności dotyczące Spodka zaplanowano na piątek (17 lutego) i sobotę (18 lutego). Do rozmowy o metamorfozie hali zostaną zaproszeni profesjonaliści oraz mieszkańcy regionu.

– Spodek jest bez wątpienia ikoną, zarówno pod względem architektonicznym, jak i kulturalnym. To miejsce, które zobowiązuje do dbania o interesującą ofertę wydarzeń skierowanych do szerokiego grona odbiorców, ale również – mamy tego świadomość – w wielu obszarach wymaga unowocześnienia. Zależy nam, żeby każdy, kto odwiedza Spodek, czuł się komfortowo dzięki nowoczesnemu zapleczu i dobrze zaprojektowanemu oznakowaniu tej przestrzeni. Aby było to możliwe, konieczne są rozwiązania, które odświeżą i poprawią estetykę wnętrza, dostosują obiekt do oczekiwań współczesnego odbiorcy,  a także usprawnią logistykę. Nie ma lepszej okazji do rozpoczęcia dyskusji o metamorfozie Spodka niż konferencja, której tematem są architektura i design – mówi Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center, zarządcy obiektu.  

W ramach jednego z dni dla profesjonalistów, w piątek (17 lutego) w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbędzie się debata pt. Spodek – jak zmodernizować ikonę modernizmu. O tym, jakiego Spodka chcą mieszkańcy Katowic i dokąd zmierza legendarna hala, dyskutować będą eksperci, architekci, specjaliści z dziedziny designu i wzornictwa, przedstawiciele miasta i zarządcy obiektu oraz sponsorzy – partnerzy modernizacji Spodka. Swój udział w panelu potwierdzili m.in.: Agnieszka Kaczmarska – prezes SARP; Tomasz Konior – architekt, Konior Studio; Przemo Łukasik – architekt, Pracownia Medusa Group oraz Stanisław Podkański – doradca prezydenta miasta ds. architektury i urbanistyki, architekt miejski. 

– Debata ekspertów ma być w naszym zamierzeniu punktem wyjścia do szeroko zakrojonej dyskusji o modernizacji ikony polskiej architektury. Remonty i inwestycje nie leżą w gestii zarządcy, lecz właściciela Spodka. Mimo to, mając świadomość koniecznych zmian, zapraszamy do współpracy architektów i aktywnie poszukujemy sponsorów, licząc na zaangażowanie w nasz projekt wszystkich, którym zależy na dobrej kondycji symbolu Katowic. Chcemy wspólnie znaleźć najlepsze możliwe rozwiązania dla tej przestrzeni. Aktywnie poszukujemy partnerów akcji, z niektórymi firmami rozmowy są już na bardzo zaawansowanym etapie. Podczas 4 Design Days stworzymy architektom możliwość wizji lokalnych w Spodku i przymierzenia się do projektów modernizacji łazienek oraz metamorfozy hallu głównego i zaplecza, wraz z identyfikacją wizualną. W naszych planach są konkursy na oba projekty, o szczegółach opowiemy właśnie podczas piątkowej debaty – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP. 

Do dyskusji o metamorfozie Spodka zaproszeni zostaną również wszyscy goście 4 Design Days, którzy swoje pomysły na zmodernizowanie obiektu będą mogli przesyłać na specjalnie uruchomiony w tym celu adres mailowy. 

Podczas pierwszego z dni otwartych, w sobotę (18 lutego) dr Ryszard Nakonieczny z Politechniki Śląskiej poprowadzi wykład SPODEK – ikona architektury o zasięgu internacjonalnym, w ramach którego przybliży postać zmarłego niedawno wybitnego konstruktora hali – Wacława Zalewskiego.

W tym dniu Spodek będzie otwarty dla zwiedzających – po miejscach na co dzień niedostępnych oprowadzi wykwalifikowany przewodnik. Żeby zarezerwować którąś z proponowanych godzin zwiedzania – 12:00, 13:30, 15:00 albo 16:30 – należy wysłać mail na adres: zwiedzanie@spodekkatowice.pl.

Z myślą o sympatykach Spodka i pasjonatach fotografii zaplanowano również konkurs Portret Spodka, który ogłoszony zostanie w mediach społecznościowych. Podczas trzech pierwszych dni 4 Design Days (16-18 lutego) Spodek będzie otwarty dla każdego, kto zechce spróbować swoich sił w rywalizacji. Przedmiotem konkursu będzie najciekawsze zdjęcie symbolu Katowic. Organizatorzy do udziału w zabawie zaproszą zarówno amatorów, jak i profesjonalnych śląskich fotografików, a zwycięzcy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody.

W ramach czterodniowego święta architektury i designu w dniach 16-19 lutego br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym spotkają się światowej sławy architekci i projektanci, producenci i firmy usługowe oraz deweloperzy, inwestorzy i samorządowcy, a także mieszkańcy regionu, goście z Polski i z zagranicy. Podczas dni dla profesjonalistów (16-17 lutego) odbędzie się kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych, a także szereg wydarzeń towarzyszących, w tym: Property Forum Katowice 2017, Housemarket Silesia Forum 2017, a także Forum Branży Meblowej. Spotkania w gronie ekspertów zwieńczą gale rozdania nagród branżowych: Property Design Awards 2017, Meble Plus – Produkt 2017, Housemarket Silesia Awards 2017. W dzień otwierający 4 Design Days zaplanowano również ceremonię wmurowania kamienia węgielnego na placu budowy biurowca .KTW. 

18 i 19 lutego 2017 r. w dniach otwartych 4 Design Days uczestniczyć będzie mógł każdy, kto kocha dobrą architekturę i piękne projekty. Na odwiedzających Międzynarodowe Centrum Kongresowe czekać będą spotkania z ekspertami i znanymi osobistościami, bezpłatne porady projektantów wnętrz, pokazy filmów, dyskusje wokół książek, Akademia Designu dla dzieci, wystawy pokazujące to, co w polskiej architekturze i designie najcenniejsze. W strefie targowej 4 Design Days będą miały miejsce prezentacje użytecznych, designerskich produktów, ekspozycje ponad 200 wystawców i marek oraz targi dizajnu niezależnego SILESIA BAZAAR Dizajn vol. 3. 

 W pierwszej edycji 4 Design Days wzięło udział ponad 3,5 tys. gości biznesowych. Ekspozycje ponad 100 producentów mebli i wyposażenia wnętrz oraz targi dizajnu niezależnego odwiedziło w tym czasie blisko 20 tys. osób. Współgospodarzem II edycji wydarzenia jest miasto Katowice.

Więcej:

www.4dd.pl