Mistrzowie świata, olimpijczycy, wielcy sportowcy na 45. urodzinach Spodka 22 października – Dzień Otwarty w Spodku


Spotkanie z Mariuszem Czerkawskim i Piotrem Gruszką, prezentacje zapaśniczych mistrzów, okazja do spróbowania swoich sił w karate, na bokserskim ringu lub lodowisku – to tylko część ze sportowych atrakcji przygotowanych w związku z 45. urodzinami Spodka. 22 października br., w otwartym wydarzeniu które przypomni historię obiektu i związane z nim wspomnienia, udział wezmą także artyści polskiej sceny muzycznej.

22 października br., w godzinach 10.00-12.00, na sali gimnastycznej Spodka odbędą się walki pokazowe w zapasach dzieci i młodzieży. Zajęcia poprowadzi Jerzy Kopański, urodzony w Katowicach, były zapaśnik, olimpijczyk, wicemistrz Europy. W prezentacji zapaśniczych mistrzów, medalistów imprez międzynarodowych i trenerów wezmą udział także: Czesław Kwieciński, Andrzej Supron – zdobywca medali mistrzostw Europy i świata organizowanych w Spodku – i Stanisław Krzesiński.

 Uczestnicy urodzin jednego z symboli Katowic będą mogli powspominać bokserskie pojedynki, które w Spodku stoczyli: Tomasz Adamek i Andrzej Gołota oraz Andrzej Biegalski (Mistrz Europy z 1975 roku). Na antresoli Spodka ustawiony zostanie dmuchany ring oraz profesjonalna gruszka bokserska, na której będzie można zmierzyć siłę swojego ciosu. Każdy będzie mógł założyć wielkie bokserskie rękawice i spróbować sił na bokserskim ringu.

 – W minionych latach w Spodku wielokrotnie odbywały się zawody karate, w tym niezwykle popularne imprezy Oyama Cup (w latach 1993, 1997, 1998) oraz prestiżowe Mistrzostwa Europy w karate wszechkategorii. Sport ten wpisał się w historię hali, gromadził zwolenników tego sportu i wybitne osobistości. Obchodząc 45. urodziny Spodka, chcemy również przywołać tamte chwile i pokazać jak wyjątkowa to dyscyplina – mówi Marcin Stolarz, wiceprezes PTWP Event Center. 

Pokazy karate na sali gimnastycznej Spodka, przeplatane rozmowami z karatekami i pokazem profesjonalistów, poprowadzi sensei Tomasz Mrowiec z katowickiej szkoły karate. Chętni zostaną zaproszeni do spróbowania swoich sił w tej dyscyplinie. Zajęcia dedykowane są miłośnikom sztuk walki oraz osobom, które dopiero planują rozpocząć przygodę z karate.

 – Dla mnie Spodek jest siatkarskim domem. Taką mekką siatkówki. Największe wrażenie – oprócz atmosfery – robi wyjście z szatni, korytarza i wejście w ten „kocioł”, jaki polscy kibice tutaj robią zawsze – mówi Piotr Gruszka, siatkarz i trener siatkarski, były reprezentant Polski, rekordzista pod względem liczby meczów rozegranych w kadrze narodowej.

Między godziną 14.00 a 16.00, w sobotę 22 października br., salą gimnastyczną Spodka zawładną siatkarze. W pierwszej godzinie, pod okiem obecnego trenera przeprowadzony zostanie trening szkółki GKS Katowice. Następnie rozegrany zostanie pokazowy set, a o godzinie 15:30 o siatkówce i Spodku porozmawiają mistrzowie: Piotr Gruszka (Mistrz Europy 2009) i Zbigniew Zarzycki (Mistrz Świata i Mistrz Olimpijski).

W dniu obchodów 45. urodzin Spodka korzystać będzie można także z lodowiska. Bezpłatne ślizgawki dostępne będą w godzinach 12:00, 14:00 i 15:30. O godzinie 13:00 na taflę wjedzie hokejowa reprezentacja Polski kobiet, zaprezentowana zostanie także Hokejowa Drużyna 45-lecia Spodka w składzie: Mariusz Czerkawski (hokeista, reprezentant kraju, olimpijczyk, menedżer hokejowy i komentator sportowy, pierwszy Polak w lidze NHL), Wiesław Jobczyk (hokeista, reprezentant Polski, trzykrotny olimpijczyk), Jacek Płachta (trener reprezentacji Polski w hokeju na lodzie), Andrzej Tkacz(hokeista, bramkarz, olimpijczyk, trener), Wojciech Tkacz (hokeista, olimpijczyk, nauczyciel, trener) i Andrzej Zabawa (hokeista, reprezentant Polski, trzykrotny olimpijczyk).

– 45. urodziny Spodka będą niepowtarzalną okazją do przywołania wspaniałych historii oraz do spotkań ze sportowymi idolami. Zadbamy także o strefę animacji dla dzieci i rodzin, a wieczorem zapraszamy na koncert gwiazd polskiej sceny muzycznej, artystów i zespołów związanych ze Spodkiem – dodaje Wojciech Kuśpik.

Od godziny 18.00, w wydarzeniu, które będzie spektaklem prezentującym historię Spodka i związane z nim wspomnienia, udział wezmą m.in.: jeden z najpopularniejszych polskich zespołów rockowych – Lady Pank, grupa Myslovitz, raper Miuosh i zespół Kaliber 44, wokalista i lider TSA Marek Piekarczyk oraz zespół Cree. Artyści wykonają utwory z własnych repertuarów oraz zagranicznych gwiazd, które na przestrzeni minionych lat występowały w słynnym katowickim obiekcie. 22 października br. będzie można usłyszeć m.in.: największe hity zespołów takich jak Metallica, Depeche Mode, Deep Purple oraz wokalistów: Erica Claptona i Robbiego Williamsa. 

Udział w dniu otwartym podczas 45. urodzin Spodka, spotkaniach ze sportowcami oraz debacie o przyszłości Spodka jest bezpłatny. Bilety na wieczorny koncert dostępne są w sieciach Empik, Saturn i Media Markt oraz na www.ticketpro.pl.

Szczegółowy plan 45. urodzin Spodka oraz wykaz miejsc, w których prowadzona jest sprzedaż biletów, znajdują się na stronie: http://www.spodekkatowice.pl/pl/urodziny-spodka/103/.