Ogłosiliśmy ramówkę na jesień-zimę 2023/24

230831 KONFERENCJA MCK PTWP 153 _1920pix.jpg

Macie co najmniej 122 powody do odwiedzenia Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego jeszcze w tym roku! Od koncertu duetu Kwiat Jabłoni po konferencję klimatyczną PRECOP 28, od planszówek w Spodku po spektakle teatralne w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, jeśli nie na turniejach piłki halowej to na lodowisku bądź w sali gimnastycznej – 31 sierpnia br. zaprezentowaliśmy ramówkę na specjalnych spotkaniu dla mediów i partnerów.

– Obok codziennej dostępności obiektów przed nami w sezonie jesienno-zimowym ponad 60 wydarzeń specjalnych, wśród nich m.in. eventy targowo-konferencyjne czy kulturalno-rozrywkowe. Staramy się udowadniać co sezon, że Katowice zasługują na nazwę Miasta Muzyki, a już niedługo – Miasta Nauki. To między innymi za sprawą wydarzeń odbywających się w naszych obiektach stolica Metropolii jest mekką siatkówki, szachów czy e-sportu. Mamy 122 dni do końca roku i myślę, że każdy dzień może być okazją, żeby przyjść do Spodka i do Międzynarodowego Centrum Kongresowego i zobaczyć, posłuchać, posmakować, doświadczyć czegoś ciekawego – powiedział Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center, spółki zarządzającej obiektami. 

W konferencji zapowiadającej sezon jesienno-zimowy 2023 wziął udział Marcin Krupa, prezydent miasta Katowice, które z zarządcą obiektów współpracuje już 8. rok.

Liczba wydarzeń, które już odbyły się w tym roku i które przed nami to wielki sukces nas, jako Miasta, ale przede wszystkim firmy, która zarządza Spodkiem i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Nie należą one do łatwych obiektów, ponieważ konkurencja jest bardzo duża, w szczególności, jeśli mówimy o możliwości przyciągania tych imprez, które zrzeszają uczestników z całego świata, a które odbywają się też w Katowicach. Cieszy mnie tak liczna różnorodność, od spotkań na tarasach aż po wielkie wydarzenia, podczas których dyskutuje się o przyszłości polityki, czy o wyzwaniach naszego świata. Te wszystkie wydarzenia, które dzieją się w Katowicach, składają się na tworzenie pewnej marki, która przyciąga inwestorów, która przyczynia się do powstawania nowych miejsc pracy w Katowicach i perspektyw dla młodego pokolenia – mówił prezydent Katowic Marcin Krupa. 

Jak na Miasto Muzyki przystało

 Na koncertach w Spodku wychowały się całe pokolenia – w sezonie jesień/zima na kultową scenę wracają wykonawcy, których dobrze zna spodkowa publiczność: Katarzyna Nosowska i HEY, Kazik Staszewski i KULT czy Lady Pank. Nie zabraknie także stałych imprez cyklicznych, jak festiwale Rawa Blues i MAYDAY Poland. Koncertować będą tutaj także Steczkowska, Kukulska, Szpak i Skawiński w ramach wydarzenia „Tribute to…” czy Till Mindemann. Przed publicznością wiele emocji z pogranicza muzyki i filmu podczas widowisk: Visual Concert, The Legend of Rock Symphonic, Gali Muzyki Filmowej z Filharmoną Śląską.

W sprzedaży są już bilety na spodkowe wydarzenia w 2024 roku, m.in. na koncert Agnieszki Chylińskiej z okazji jej 30-lecia na scenie. Młodsi odbiorcy będą się bawić na koncertach nagrodzonego Złotym Słowikiem duetu Kwiat Jabłoni oraz grupy popularnych polskich influencerów, występującej pod szyldem Genzie, która zagra kolejny raz – dla odmiany – w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. MCK, który gościł już pod swoim dachem Dawida Podsiadło czy Taco Hemingway’a, wyrósł na ważną scenę na muzycznej mapie Polski. Jeszcze w 2023 roku rozbrzmiewać będzie dźwiękami koncertów wytwórni DOPEHUSE, Kacperczyka i Tre Voci.

Zaplanowany na listopad koncert w Katowicach będzie elementem trasy, która odbędzie się niedługo po wydaniu naszego trzeciego albumu „Pokaz slajdów”. Zagramy znaczną część materiału z tego albumu, przygotowujemy też nowe aranżacje naszych starszych utworów. Po raz pierwszy przywieziemy ze sobą własną scenę i znacznie więcej scenografii niż dotychczas. Nie każda hala, w której występujemy, ma takie możliwości, jak Spodek, więc zaprezentujemy w Katowicach maksimum tego, co szykujemy. Na scenie pojawi się z nami aż 14. muzyków i gości. Naszym marzeniem jest, żeby wszyscy śpiewali z nami, żebyśmy wspólnie tworzyli ten koncert. Wśród kilku miast ulubionych przez nas ze względu na publiczność są właśnie Katowice – mówili Katarzyna Sienkiewicz i Jacek Sienkiewicz z duetu „Kwiat Jabłoni”.

W sportowym duchu

 Po dużych wydarzeniach, jak Mistrzostwa Świata Siatkówki i Piłki Ręcznej, zarządca obiektów kontynuuje spotkania dla miłośników różnych dyscyplin. Przed fanami sportowych emocji m.in.: Turniej Piłki Halowej Spodek SuperCup czy X Szachowy Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. To właśnie w Spodku Górnik Zabrze wystąpi w roli gospodarza w Lidze Europy Piłki Ręcznej. Jesienią startuje także nowy sezon hokejowy z Mistrzem Polski GKS Katowice. Na horyzoncie czekają natomiast przygotowania do Pucharu Świata Karate Kyokushin czy Mistrzostw Europy w koszykówce FIBA EuroBasket 2025.

Mekka kultury i rozrywki

 Kalendarz wydarzeń w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym cechuje duża różnorodność, trafiająca w rozmaite potrzeby i zainteresowania – od religijnego widowiska muzycznego Maryja, poprzez Targi Ślubne, aż po Richtig Śląski Kabareton. Niesłabnącym entuzjazmem cieszą się też widowiska multimedialne – 2023 rok zakończy Beksiński.Live, a 2024 rozpoczną Lord of the Rings i Anime Sympho Show. Obiekty świetnie sprawdzają się też, jako sale warsztatowe i taneczne, o czym będzie można przekonać się podczas drugiego międzynarodowego festiwalu salsy w skali roku – tym razem będzie to el Sol Festival, który przenosi się do Katowic z Warszawy.  

MCK rozwija się także jako scena impresaryjna dla spektakli – w 2023 roku zagrano tutaj już 8 przedstawień, a do końca roku czeka jeszcze 10 pokazów z gwiazdorską obsadą, m.in. „Kobieta, która ugotowała męża”, „Szalone nożyczki”, „Dobrze się kłamie” czy „Ślub doskonały”. Duży sukces odnotowują Śląskie Targi Książki czy festiwal Planszówki w Spodku, których w nadchodzącym kwartale można spodziewać się ponownie.

Kalejdoskop konferencyjno-kongresowo-targowy

 Do końca roku zaplanowano w MCK i Spodku wiele wydarzeń biznesowych, w tym kilka o międzynarodowych charakterze. Katowice po raz pierwszy będą gościć konferencję MicroTAS. W obiektach odbędą się także: Konferencja klimatyczna PRECOP 28, 7. Stormwater Poland – konferencja dotycząca wód opadowych, TOOLEX Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki, Konferencja Nowy Przemysł 4.0, Infoshare DEV Konferencja dla Ekspertów i Pasjonatów branży IT, Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, 13. Forum Promocji Turystycznej, Śląskie Targi Nieruchomości & Budowa Domu, Kongres Oświaty Katowice, Śląski Festiwal Nauki, Tattoo Konwent Katowice czy Targi Jedyne w Swoim Rodzaju.  
Dużą grupę stanowić będą wydarzenia z sektora medycznego, w tym m.in.:  48. Ogólnopolskie Dni Endoskopowe, 29. Ogólnopolska Sesja Pielęgniarek i Asystentów Endoskopowych, 31. Zjazd Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, 2. Międzynarodowy Kongres Ginekologii Operacyjnej czy Konferencja Zdrowia Publicznego oraz Centralny Klub Pacjenta w Katowicach. 

 Przestrzeń dla lokalnej społeczności

 Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek przyciągają odwiedzających nie tylko podczas organizowanych w ich przestrzeniach wydarzeń. Celem zarządcy jest, aby obiekty były stale blisko mieszkańców, jako miejsca ich codziennych aktywności. Czy będzie to lodowisko, czy sala gimnastyczna, dmuchańce czy zwiedzanie Spodka – infrastruktura obiektów jest otwarta na różne grupy i potrzeby. W to podejście wpisuje się także kończące swój szósty sezon na tarasach obiektów Centrum Kato, animujące życie towarzysko-kulturalne w Strefie Kultury przez wiosenno-letnie miesiące czy Katowicki Klub Kolacyjny serwujący wariacje na temat kuchni śląskiej przygotowywane przez cenionych szefów kuchni, którego kolejna odsłona już 30 września. 

W 2022 Spodek i Międzynarodowe Centrum Kongresowe w ramach 440. wydarzeń odwiedziło 750 tysięcy gości. Wyniki I półrocza tego roku – 521 tys. odwiedzających i 234. wydarzeń oraz bogaty program na II półrocze pozwalają przewidywać, że 2023 będzie dla obu obiektów rekordowy.