Rozpoczynamy remont toalet w Spodku

1.jpg

15 kwietnia startuje przebudowa toalet w Spodku. Prace będą prowadzone etapowo, aby nie powodować niedogodności dla uczestników wydarzeń odbywających się w hali. Zakończenie prac zaplanowano na jesień tego roku.

– Dyskusję o modernizacji Spodka, ikony polskiej architektury, rozpoczęliśmy podczas 4 Design Days w 2017 roku w Katowicach. Remonty i inwestycje nie leżą w gestii zarządcy, lecz właściciela obiektu. Mimo to, dostrzegając potrzebę zmian, postanowiliśmy zacząć działać w tym kierunku, licząc na zaangażowanie wszystkich, którym leży na sercu dobro tego obiektu. Przez ostatnie miesiące udało nam się pozyskać do współpracy partnerów naszego przedsięwzięcia, m.in. Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice, które zostało formalnym organizatorem konkursu na projekt przebudowy toalet w Spodku. Naszą troską jest, żeby obiekt, którym zarządzamy od ponad roku, unowocześnić i uatrakcyjnić, zwłaszcza w obszarach, które wymagają dostosowania do aktualnie obowiązujących standardów. Liczni organizatorzy wydarzeń w Spodku zwracali uwagę na konieczność pilnego podniesienia standardu wykończenia między innymi toalet – mówi Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center, zarządcy obiektu.

– Udział w konkursie na nowe toalety w Spodku to duże wyzwanie projektowe. Trzeba było zmierzyć się z budynkiem-legendą, który jest drugim najbardziej rozpoznawalnym obiektem w Polsce, po Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Jako organizatorzy, oczekiwaliśmy prac równie nowatorskich i ponadczasowych, jak Spodek. Dodatkowym wyzwaniem dla uczestników konkursu był fakt, że ich realizację będą oglądały i "testowały" tysiące osób, odwiedzających obiekt, w różnym wieku i o różnych upodobaniach estetycznych – mówi Agnieszka Kaczmarska, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Katowice. – W obecnych czasach standard toalet jest wizytówką budynku. Ważne są również kwestie energooszczędności czy dostępu dla osób niepełnosprawnych, o których kiedyś nie myślano – dodaje.

Konkurs architektoniczny wygrało 2G Studio mgr inż. arch. Wojciech Gwizdak z Kielc. Przedstawiona koncepcja w niekonwencjonalny, ciekawy i konsekwentny sposób zaproponowała zastosowanie grodzic stalowych jako dominującego materiału kształtującego wnętrza. Rzut toalet w prawidłowy sposób organizuje funkcjonalnie przestrzeń. Pomieszczenia utrzymane są w stylistyce industrialnej, ze stonowaną kolorystyką, bliskie są przemysłowym Katowicom i Górnemu Śląskowi. Powściągliwość i minimalizm tworzą eleganckie i funkcjonalne wnętrza w pełni przystające do architektury ikony Katowic, jaką jest Spodek