Rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego na przebudowę toalet publicznych w Spodku

Rozstrzygnięcie konkursu_Spodek

2G STUDIO mgr inż. Arch. Wojciech Gwizdak to pracownia architektoniczna z Kielc, która zwyciężyła w konkursie na projekt przebudowy toalet publicznych
w Spodku, ogłoszonym przez SARP Oddział Katowice na zlecenie PTWP Event Center. Laureatem drugiej nagrody zostało Ostrowscy Architekci Biuro Projektowe z Katowic, trzecie miejsce zajęła pracownia ER DESIGN Ewa Raczkowska z Gliwic. Toalety w Spodku mają zostać zmodernizowane do końca przyszłego roku.

Skrojony na miarę ikony architektury, bliski Katowicom, czerpiący ze Śląska – wybrano najlepszy projekt przebudowy toalet w Spodku.

16 października br., na antresoli Spodka ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na opracowanie najlepszej pod względem estetycznym, funkcjonalnym i użytkowym koncepcji architektonicznej przebudowy toalet publicznych w katowickim budynku-legendzie.

Spośród dwunastu złożonych w konkursie prac, Jury w składzie: Agnieszka Kaczmarska, prezes SARP Katowice, Jacek Krych z pracowni JRK72, Wojciech Kuśpik, prezes PTWP SA, Przemo Łukasik z pracowni Medusa Group, Stanisław Podkański, doradca prezydenta Katowic ds. architektury i urbanistyki, architekt miejski oraz Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center Sp. z o.o., wybrało trzy najciekawsze projekty.Z naszego punktu widzenia istotne było, aby proponowany wygląd toalet stanowił pewną konsekwencję i spójną całość z charakterem obiektu, którym zarządzamy – powiedział Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center. – Ważna była również funkcjonalność, przede wszystkim z perspektywy organizowanych w Spodku wydarzeń, podczas których z toalet korzystają tysiące osób. Takie miejsca jak toalety, są bardzo ważne pod względem konkurencyjności obiektu na rynku, są jego wizytówką, stąd plan, żeby lifting Spodka zacząć właśnie od nich – wyjaśnił.

Laureatem I nagrody zostało 2G STUDIO mgr inż. Arch. Wojciech Gwizdak, pracownia z siedzibą w Kielcach. W przygotowanie zwycięskiego projektu zaangażowane były projektantki pochodzące z Katowic.

Przedstawiona koncepcja w niekonwencjonalny, ciekawy i konsekwentny sposób zaproponowała zastosowanie grodzic stalowych jako dominującego materiału kształtującego wnętrza. Rzut toalet w prawidłowy sposób organizuje funkcjonalnie przestrzeń. Pomieszczenia utrzymane są w stylistyce industrialnej, ze stonowaną kolorystyką, bliskie są przemysłowym Katowicom i Górnemu Śląskowi. Powściągliwość i minimalizm tworzą eleganckie i funkcjonalne wnętrza w pełni przystające do architektury ikony Katowic, jaką jest Spodek – odczytał uzasadnienie Jury przewodniczący komisji konkursowej, Jacek Krych. – To naprawdę ciekawy projekt, czerpiący z charakteru miasta i regionu, konkretny, bez przegadania, z bardzo dobrymi rozwiązaniami funkcjonalnymi – podsumował.

Chcieliśmy w naszej pracy konkursowej zachować czystość, spójność i klarowność. Założyliśmy bardzo prosty układ przestrzenny. Stalowe grodzice wprowadzają w nim rytmikę i w pewien sposób symbolizują wejście w fundamenty budynku – wyjaśnił Wojciech Gwizdak, szef 2G Studio.

Laureatem drugiej nagrody zostało Ostrowscy Architekci Biuro Projektowe z Katowic, docenione za bezpośrednie estetyczne nawiązanie do wzorców materiałowych charakteryzujących Spodek, m.in. elewacji z łusek. Jury zwróciło także uwagę na ciekawe pomysły oprawy graficznej toalet. Trzecie miejsce w konkursie zajęła pracownia ER DESIGN Ewa Raczkowska z Gliwic, której koncepcja wyróżniała się minimalizmem oraz spójnością materiałową i kolorystyczną.

Laureat głównej nagrody w konkursie architektonicznym otrzymał 15 000 zł brutto oraz zaproszenie do udziału w negocjacji umowy na sporządzenie szczegółowego opracowania pracy konkursowej, w tym dalszych faz dokumentacji projektowej. Autora drugiej najlepszej pracy konkursowej nagrodzono kwotą 10 000 zł brutto, trzeciej – 5 000 zł brutto.

Naszym zadaniem jest przede wszystkim dbanie o to, aby w zarządzanych przez nas obiektach jak najwięcej się działo, aby tętniły one życiem i były maksymalnie dobrze wykorzystane. Dbamy także o bieżące utrzymanie Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego, z kolei po stronie właściciela – miasta, pozostają naprawy i remonty. Czujemy się jednak odpowiedzialni za te obiekty, dlatego też dokładamy wszelkich starań, aby, poza naszymi standardowymi obowiązkami, dbać o to, by Spodek, ikona Katowic, był wizytówką miasta i regionu. Dzisiejszy dzień to bardzo konkretny etap dyskusji o tym, jak zmodernizować Spodek – powiedział Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator konkursu.

Konkurs na projekt przebudowy toalet w Spodku zapowiedziano w lutym, podczas 4 Design Days, a ogłoszono w lipcu tego roku. Projektantów poproszono o zaproponowanie rozwiązań dla trzech typów istniejących w Spodku węzłów sanitarnych: toalet w holu głównym, w strefie VIP oraz w tzw. sali bingo, w której organizowane są bankiety. Koncepcje miały uwzględniać zapewnienie m.in. miejsc przeznaczonych do przewijania i opieki nad niemowlętami, wydzielonych stanowisk do korzystania z toalet i umywalek przez dzieci oraz toalet dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, wraz z odpowiednią dostępnością. Na przygotowanie i złożenie projektów architekci mieli czas do 18 września br.

Armaturę i biały montaż do toalet w Spodku dostarczy Roca Polska – jeden z partnerów projektu. Toalety w lustra wyposaży drugi z partnerów – firma MCJ. Zarządca obiektu jest wciąż otwarty na współpracę z innymi podmiotami, które chciałyby znaleźć się w gronie partnerów metamorfozy Spodka.

Zwycięski projekt ma zostać zrealizowany przed zaplanowanym na grudzień 2018 r. szczytem klimatycznym ONZ, który odbędzie się w Katowicach.

Więcej o zwycięskich projektach czytaj TUTAJ