Spodek i Fundacja ISKIERKA łączą siły w akcji #GoldSeptember!

spodek

25 września, o godzinie 20:00, Śląsk i jego mieszkańcy okażą wsparcie dzieciom z chorobą nowotworową z całej Europy.


Wraz z początkiem września, szczególnie teraz w mocno zmiennych i dynamicznych warunkach, opinia publiczna pochłonięta jest kwestią rozpoczęcia roku szkolnego. Kolejne doniesienia o zamknięciu szkół wzbudzają emocje, a temat obecny jest we wszystkich mediach. Jednak wrzesień to ważny miesiąc także z innego powodu. To miesiąc świadomości nowotworów u dzieci, których codzienna rzeczywistość tak bardzo różni się od rzeczywistości ich rówieśników. Mali pacjenci zmagający się z chorobą nowotworową stawiają czoła wyzwaniom jakie niesie proces leczenia, a rytm dnia, tygodnia, miesiąca wyznacza etap choroby. Dla nich przestaje mieć znaczenie nazwa miesiąca i co się z nim wiąże. Codzienność zdominowana jest przez przyjmowane lekarstwa, przeprowadzane operacje, rehabilitację, które mają ogromny wpływ na rozwój fizyczny i psychospołeczny dzieci.

Stąd na całym świecie powołana została do życia inicjatywa mająca na celu wsparcie dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzin. Dodatkowo we wrześniu prowadzone są różne działania zmierzające do wzrostu świadomości występowania nowotworów u dzieci, aby kolejne przypadki zachorowań były wykrywane wcześniej, co zwiększa szanse za powodzenie leczenia.

Takie działania podjął także Parlament Europejski, obierając temat nowotworów jako jeden z priorytetów i powołując z inicjatywny Pani Ewy Kopacz specjalną komisję ds. walki z rakiem (BECA). Pani Ewa Kopacz, będąca jednocześnie Wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego, wraz z rodzicami, opiekunami i lekarzami dzieci chorych na nowotwory, zainicjowała akcję #GoldSeptember. Kolor złoty symbolizuje tutaj podziw dla małych pacjentów, którzy na co dzień zmagają się z trudem choroby nowotworowej. 

"Jako lekarz pediatra i była minister zdrowia wiem aż za dobrze, jaką wyniszczającą chorobą jest rak, zwłaszcza dla dzieci. Ale wiem też, że codziennie dochodzi do przełomów i postępów w poszukiwaniu leków i nowych terapii dla naszych małych pacjentów" - powiedziała inicjatorka akcji i koordynatorka Parlamentu Europejskiego ds. praw dzieci Pani Ewa Kopacz.

Symboliczne wsparcie popłynęło w świat, gdy budynek Parlamentu Europejskiego na kilka dni zabłysnął na złoto. W Polsce do akcji dołączy m.in. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie oraz najsłynniejszy budynek na Śląsku – katowicki Spodek. Dzięki wieloletniej współpracy Spodka z Fundacją ISKIERKA, już w piątek, 25 września, o godzinie 20:00 Śląsk i jego mieszkańcy okażą wsparcie dzieciom z chorobą nowotworową z całej Europy, a przede wszystkim z trzech śląskich oddziałów onkologii dziecięcej (Chorzów, Katowice, Zabrze), którymi na co dzień opiekuje się Fundacja ISKIERKA.

#EUBeating #cancer #BECA #child #GoldSeptember

Fundacja ISKIERKA jest polską organizacją pożytku publicznego zajmującą się od 2006 roku budowaniem systemów wsparcia finansowego, psychologicznego i społecznego dla dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzin. Fundacja opiekuje się ponad 700 podopiecznymi, leczącymi się głównie w 4 specjalistycznych ośrodkach: Chorzowie, Katowicach, Rzeszowie i Zabrzu. Realizuje projekty ogólnopolskie i prowadzi pomoc finansową dla dzieci leczonych również w innych ośrodkach w Polsce i za granicą.

www.fundacjaiskierka.pl