Spodek i MCK – po zielonej stronie mocy

DJI_0769.JPG

Architektoniczna ikona i miejsce spektakularnych wydarzeń – katowicki Spodek – chce przejść zieloną metamorfozę. Transformacja Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego (MCK) w kierunku eko jest szansą dla specjalistycznych firm, by pokazać swoje kompetencje milionom gości.

Dach MCK w Katowicach już porasta rozległa łąka. Spodek, zdecydowanie starszy, przechodził już w swej historii kilka poważnych “liftingów”. Ale to nie wyczerpuje ambicji, by być bardziej eko, by wyraźniej wpisać się w nurt zrównoważonego rozwoju.

Oba obiekty – znane m.in. z organizacji szczytu klimatycznego ONZ (2018) czy jedenastu edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego – mają wspólnego właściciela (miasto Katowice) i zarządzającego (PTWP Event Center). Teraz połączyło je jeszcze jedno – dążenie do tego, by być bardziej przyjaznym dla środowiska, funkcjonować na bardziej zrównoważonych zasadach, być zielonym oknem wystawowym Katowic i Metropolii.

Wielkie kubaturowo, intensywnie eksploatowane, niestandardowo zaprojektowane obiekty mają solidny potencjał racjonalizacji – przede wszystkim pod względem efektywności energetycznej. Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwalających np. na zarządzanie zużyciem energii elektrycznej i cieplnej, czy na pozyskiwanie jej ze źródeł odnawialnych, może mieć przy tej skali znaczący wpływ na stan środowiska oraz wykorzystanie zasobów. To rzecz jasna kwestia optymalizacji kosztów ich użytkowania, ale także jakości i komfortu korzystania z obiektów przez widzów i uczestników wydarzeń. Nie do pogardzenia jest efekt wizerunkowy – aglomeracja katowicka i Śląsk wciąż kojarzone z węglem i smogiem mają tu sporo do zrobienia.

Spodek i MCK są przykładami dobrej nowoczesnej i funkcjonalnej architektury, śmiałego dizajnu, który przełamuje stereotypy, zmienia oblicze miasta, a przede wszystkim dobrze służy ludziom – przekonuje Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center. – To naturalne, że chcemy “przedłużyć” te skojarzenia. Oba obiekty powinny także funkcjonować na zasadach zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności z ograniczonym do minimum wpływem na środowisko naturalne.

Zarządca MCK i Spodka zaprasza do współpracy przy tej zielonej transformacji firmy specjalizujące się w proekologicznych rozwiązaniach dla budownictwa. Wykonanie nowych instalacji, modernizacja używanych, wykorzystanie innowacyjnych (ale już sprawdzonych) technologii związanych z efektywnością energetyczną, czy realizacja innych proekologicznych projektów w Spodku czy Centrum jest oczywistą szansą “pokazania się”, zdobycia unikatowych doświadczeń i cennych rekomendacji.

Efekty tych przedsięwzięć widzieliby uczestnicy 500 wydarzeń w roku. Wśród nich jest największe w Europie Centralnej spotkanie poświęcone przyszłości gospodarki (Europejski Kongres Gospodarczy – EEC), koncerty światowych gwiazd muzyki, czy budzące wielkie emocje turnieje i mecze (siatkówka, hokej). Przez Halę i Centrum przewija się rocznie 1,2 mln gości i widzów.

– Zależy nam na tych, którzy chcą razem z nami zmieniać Spodek i MCK – zaprasza prezes Stolarz. – Deklarujemy otwarcie na różne propozycje, także te niekonwencjonalne, choć zależy nam na doświadczonych partnerach i sprawdzonych rozwiązaniach. To specyficzne obiekty, Spodek wpisany jest do rejestru zabytków. Nie możemy eksperymentować. Z pewnością będzie to jednak arcyciekawe wyzwanie powiązane z możliwością autoprezentacji dla firm z tej, tak szybko rozwijającej się, branży.

Wszystkie zainteresowane podmioty zapraszamy do kontaktu: ecowspolpraca@mckspodek.pl