Start-upy – inwestycje w przyszłość

esd spodek

Ponad 150 sesji tematycznych, ponad 1000 prelegentów, 12,5 tys. uczestników, ponad 750 akredytowanych przedstawicieli mediów – w Katowicach zakończył się rekordowy XI Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC). Wiele miejsca w programie wydarzenia poświęcono przyszłości Europy, transformacji energetycznej, cyfryzacji, zrównoważonemu rozwojowi i nowym trendom konsumenckim. European Start-up Days, wydarzenie towarzyszące Kongresu, zgromadziło ponad 3 tys. osób.

– W tym roku European Start-up Days jeszcze bardziej zintegrowaliśmy z Europejskim Kongresem Gospodarczym. Dziękuję za rekordową frekwencję, ponad 3 tys. gości jest dowodem na to, że stworzyliśmy wydarzenie, w którym uczestnicy dostrzegają szansę realnych kontaktów, a w ślad za nimi kontraktów biznesowych – mówił Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego i organizator European Start-up Days.

– Pomysł na organizację w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego był strzałem w dziesiątkę. Dużo trudniej znaleźć określenie, które odda, jakim strzałem było stworzenie przestrzeni dla nowego biznesu – komentował Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Patrząc na zmiany, jakie dostrzegamy w światowej gospodarce, jednoznacznie trzeba powiedzieć, że młody biznes to fundament pod nową gospodarkę opartą na wiedzy i digitalizacji. Gdy popatrzymy na pomysły start-upowców, to możemy stwierdzić jedno, nie ma rzeczy niemożliwych. Pozostaje tylko kwestia wytrzymałości i siły dążenia do celu – podkreślał prezydent.

Tegoroczne European Start-up Days w Katowicach otworzyła debata „Biznes, praca, technologie – teraz przyszłość”.

Jowita Michalska, prezes Fundacji Digital University, podkreślała, że najlepsza jest formuła blended – zmieszanie talentu ludzkiego z technologią. – Technologii nie da się zatrzymać. Co więcej, nie ma sensu próbować. Sztucznej inteligencji będzie coraz więcej, jednak aspekt ludzki jest coraz ważniejszy. Organizacja ma wartość wtedy, gdy są w niej właściwi ludzie. Sztuczna inteligencja powinna wspierać 
i ułatwiać pracę – mówiła. – W dobie rozwoju również empatyczne podejście w biznesie ma coraz większe znaczenie – dodała.

Jarosław Bator, dyrektor zarządzający Business Link, zauważał, że bezduszność korporacyjna to nic nowego. Są firmy bardziej empatyczne, inne mniej. Im większa liczba zatrudnionych pracowników, tym mniej empatii w firmie. – Musimy zdawać sobie sprawę, że to tylko narzędzie oraz sposób na podejmowanie decyzji. Korporacje idą w tę stronę, ponieważ łatwiej jest podejmować trudne decyzje, np. o zwolnieniu. Sztuczna inteligencja pomoże to zrobić – wyjaśniał.

Julia Krysztofiak-Szopa, prezes fundacji Startup Poland, dodała, że nie możemy demonizować technologii. Ludzie, podobnie jak sztuczna inteligencja, również popełniają błędy podczas zwolnień.
– Dzisiaj AI pełni role wspomagającą przy podejmowaniu decyzji HR-owych. W przyszłości być może dzięki niej osoby, które dotychczas były dyskryminowane, dostaną szansę np. na prace dzięki algorytmowi – wskazywała.

Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego mówi, że bank sporo może się nauczyć od start-upów. Sporo innowacyjnych zmian wprowadzanych w ING Banku Śląskim wywodzi się od start-upów, „tych dobrze zorganizowanych, które mają misję wygenerowania skali”. – Jesteśmy konserwatywni, jeśli chodzi o wartości – mówił Bartkiewicz. – Jeśli tempo zmian w organizacji jest mniejsze niż to zewnętrzne, to organizacja praktycznie już nie żyje i zapewne o tym jeszcze nie wie. W związku z tym musimy nadążać za zmianami na rynku – dodawał. 

Chip Espinoza, specjalista od zarządzania i badacz pokolenia milenialsów, dodawał, że start-upy powinny tworzyć własną kulturę, nie wzorując się na korporacjach typu Google. – Organizacje odniosą sukces, jeśli będą tworzyły własną kulturę organizacyjną, która będzie odpowiadać. Musimy wiedzieć, kim chcemy być – komentował.

– Jesteśmy w Polsce na początku drogi, jeśli chodzi o sztuczną inteligencję. Musimy tu rozgraniczyć dwie kwestie. Jesteśmy konkurencyjni w prowadzaniu modeli dla zagranicy. W produktach jednak jesteśmy na bardzo wczesnym etapie rozwoju. 5-10 lat – mniej więcej tyle będziemy potrzebować, by osiągnąć poziom tych bardziej rozwiniętych krajów – tłumaczył Ross Knap, współzałożyciel i prezes CallPag, podczas sesji „Automaty, roboty, coboty”. 

– Stawiamy na badania. Mamy wiele uniwersytetów badawczych. Każdy duży uniwersytet ma silny zespół w obszarach machine learning. Działa bardzo silna społeczność, która się tym zajmuje. Ze mną współpracuje 45 tys. osób. Angażujemy się w dyskusje, projekty. To jest coś ważnego na każdym poziomie, także rządowym – zaznaczył Uri Eliabayev z AI Consultant, który podczas dyskusji przytoczył przykład Izraela. – W Izraelu działają komisje zajmujące się badaniem różnych gałęzi działalności sztucznej inteligencji. W konsekwencji chcemy stworzyć specjalny organ zajmujący się nią. Pozwoli to nam na współpracę z dużymi graczami, takimi jak Google czy Apple – dodał.

Podczas drugiego dnia European Start-up Day tematem wiodącym była sztuczna inteligencja, która, jak wynika z dyskusji w ramach sesji „Uwaga, sztuczna inteligencja”,  daje obecnie olbrzymie możliwości, ale zarazem rodzi istotne pytania i wyzwania.

– Sztuczna inteligencja rozwija się dzięki olbrzymiej ilości dostępnych danych i praktycznie nieograniczonej komputerowej mocy obliczeniowej – stwierdził Mark Loughran, dyrektor generalny Microsoft Polska. – Obecnie mamy już wszystkie narzędzia konieczne do powszechnego stosowania sztucznej inteligencji, a ich wykorzystanie zależy tak naprawdę tylko od naszej woli. To społeczeństwa i rządy muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, jak dużo danych chcą udostępniać i zaufać algorytmom – zaznaczył. Jak zauważył, szczególnie obiecujące możliwości istnieją w medycynie i ochronie zdrowia, a jednocześnie występują tu szczególnie wrażliwe dane. – Są też dziedziny, jak rolnictwo, które pod tym względem są dużo mniej kontrowersyjne. Chodzi więc o zrównoważenie udostępniania osobistych danych z bezpieczeństwem i w nadchodzących latach czeka nas dużo debaty na ten temat – dodał szef Microsoft Polska.

Drugiego dnia odbyła się także sesja poświęcona najnowszym trendom w marketingu, w tym rosnącej roli influencerów w promocji marek. 

Rafał Krauze, Country Manager w trnd Polska, podczas panelu „Digital marketing” zwrócił uwagę, że obok płatnych influencerów mamy bezpłatnych konsumentów, którzy też są influencerami. – Niestety spadło ich zaufanie do marek. Marki chciałyby wejść w dialog z klientami. Większość jednak zamiast słuchać, podsłuchuje ludzi – komentował Krauze.

– Influencer to medium samo w sobie. Są osoby, które tworzą dwugodzinne treści codziennie, zmieniając tym samym relację z konsumentem. Komunikacja jest stała, dzięki czemu obserwatorzy wiedzą o danym influencerze wszystko: czy ma kota, co jadł na śniadanie – dodał Bartek Sibiga, szef DDOB. Jak zaznaczył, ciągły kontakt z konsumentem sprawia, że influencerzy są bardziej wiarygodni. – Ludzie uważają, że warto podążać za osobami, które mają ponad 1 mln followersów. Warto również je naśladować. Te mechanizmy sprawiają, że autentyczność influencerów jest jeszcze większa. Siła influencerów będzie rosła, dopóki social media będą się rozwijać – przewidywał Sibiga.

W ramach European Start-up Days na kilku scenach w Spodku oraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyło się kilkadziesiąt sesji dyskusyjnych, w których wiedzą i doświadczeniem podzieliło się ponad 100 prelegentów. Wśród nich m.in.: Marcin Glogowski, dyrektor generalny PayPal w Europie Środkowej i Wschodniej, Rafał Han, CEO, Co-Founder Silvair, Andrzej Horoszczak, CTO, CVO, Founder Billon Group, Ross Knap, współzałożyciel, prezes CallPage, Michał Kramarz, Head of Startups, Export & Entrepreneurship Development w Google, Eliza Kruczkowska, dyrektor ds. rozwoju innowacji Polskiego Funduszu Rozwoju, Arkadiusz Krupicz, współzałożyciel, dyrektor zarządzający Pyszne.pl, Anna Ledwoń-Blacha, Co-Founder, Creative Director More Bananas, György Lévay, Research Manager Infinite Biomedical Technologies, Supreet Singh Manchanda, Managing Partner Raiven Capital, Michał Pękała, Co-Founder ZnanyLekarz, DocPlanner.com Group, Marcin Tchórzewski, CEO, Founder Coders Lab, Miron Tokarski, CEO, Co-Founder Genomtec i Anna Wójcicka, prezes Warsaw Genomics.

Uczestnicy debat European Start-up Days 2019 rozmawiali m.in. o: trendach i preferencjach konsumenckich kształtujących rzeczywistość, personalizacji i markach, reakcjach na różne formy reklamy, najnowszych trendach w marketingu i digital marketingu, followersach, influencerach, celebrytach, transformacji tradycyjnej gospodarki w cyfrowych czasach – największych wzywaniach i skutecznych praktykach, cyfrowych miastach, internecie rzeczy, sztucznej inteligencji, osiągnięciach robotyki w Polsce i robotach w domu oraz życiu codziennym, w handlu i przemyśle czasu wolnego, e-sporcie i przemyśle gier komputerowych, rozwoju biotechnologii i cyfryzacji sektora medycznego, technologii blockchain, blaskach i cieniach branży fintech oraz polskiej scenie start-upowej.

Wydarzeniu towarzyszył konkurs Start-up Challenge. W tym roku do rywalizacji przystąpiła rekordowa liczba blisko 300 start-upów z kilku kontynentów. Do grona 100 firm, które zaprezentowały się na Scale-up Alley European Start-up Days, wybrane zostały pomysły z Białorusi, Niemiec, Polski (najwięcej), Węgier, Wielkiej Brytanii oraz USA. Sześciu finalistów wyłoniono podczas gali wieńczącej pierwszy dzień European Start-up Days. W gronie zwycięzców znalazły się: Bioceltix, MakeGrowLab, QNA technology, Hyper Poland, ProperGate, Salesbook. 

Staraniem organizatora, 4. European Start-up Days jeszcze mocniej połączyło się z XI Europejskim Kongresem Gospodarczym w Katowicach, największą imprezą biznesową Europy Centralnej, poprzez nowy projekt pt.: „My way. Inspiracje”. Dzięki niemu uczestnicy obu imprez mogli posłuchać historii, które zaprezentowali m.in.: Kinga Baranowska– zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników, Karol Bielecki – jeden z najbardziej znanych polskich sportowców, Marek Kamiński – zdobywca dwóch biegunów Ziemi w jednym roku, Robert Konieczny – jeden z najbardziej rozpoznawalnych architektów w Polsce i na świecie, Czesław Lang, polski kolarz torowy i szosowy, organizator Tour de Pologne, Rafał Sonik – przedsiębiorca, pierwszy polski kierowca, który stanął na najwyższym stopniu podium legendarnego Rajdu Dakar, Oskar Zięta – twórca „Zieta”, polskiej marki światowej sławy i jednej z najnowocześniejszych technologii obróbki stali.

Tegoroczne European Start-up Days zgromadziło w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym ponad 3 tys. uczestników. Celem wydarzenia jest integracja środowiska młodych przedsiębiorców z ekspertami, prezesami dużych spółek, inwestorami i odnoszącymi sukcesy biznesmenami, którzy byli obecni na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Współgospodarzem European Start-up Days jest Miasto Katowice

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów.

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP Event Center Sp. z o.o.