42. edycja Rawa Blues Festival

05 października 2024, sobota

rawablues.jpg

Bilety

Bilety od: -

Bilety na Festiwal do nabycia wyłącznie w sieci Ticketmaster.

 

Kup bilet on-line

Informacje organizacyjne

Festiwal potrwa w godzinach 11:00 - 23:00

Dzieci do ukończenia 15. roku życia oraz osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózku, są upoważnione do darmowego wejścia na teren festiwalu już od lat. Podczas festiwalu zabroniony jest handel napojami alkoholowymi, co stwarza bezpieczną atmosferę.

Organizator

Rawa Blues - Irek Dudek,
ul. Na Stoku 546,
43-384 Jaworze

5 października w katowickim Spodku odbędzie się 42. edycja festiwalu Rawa Blues. Znamy już listę wszystkich wykonawców, którzy wystąpią podczas imprezy. Na Dużej festiwalowej scenie zaprezentują się:  Blood Brothers (Mike Zito oraz Albert Castiglia), Mr. Sipp, Charlie Parr, The Commoners, Shakin’ Dudi, Grzegorz Kapołka Quartet z gościnnym udziałem Romana „Pazura” Wojciechowskiego, J.J. Band,  Boogie Mama oraz laureat konkursu na Małej Scenie.  Koncert na Dużej Scenie poprowadzi tradycyjnie Jan Chojnacki. W konkursie na Małej Scenie udział wezmą: Koher, Dziki Blues Band, Hony Tonk, Stonage Full of Sun, Sztof oraz Piotr Herdzina. 

Największą gwiazdą tegorocznej imprezy będzie występ formacji Blood Brothers, którą tworzą Mike Zito oraz Albert Castiglia.  Mike Zito jest dziś jednym z najbardziej cenionych artystów na współczesnej scenie bluesowej. Albert Castiglia wychował się w Miami, odbył praktykę wspierając legendarnego muzyka bluesowego Juniora Wellsa. Później zaczął współpracować z piosenkarką Sandrą Hall. Zarówno Mike Zito, jak i Albert Castiglia promują obecnie swoje najnowsze albumy: podwójny set Zito na żywo, Blues for the Southside (wydany w lutym 2021 r.), zadebiutował na pierwszym miejscu listy Billboard Blues Chart; a najnowsza solowa płyta Castiglii „I Got Love” (wydana w maju 2022 r.) również zajęła bardzo wysokie miejsca na listach przebojów. Podczas ostatniej trasy koncertowej „Blood Brothers”, fani mieli okazję zobaczyć Mike'a Zito i Alberta Castiglię, którzy wspólnie stworzyli wyjątkową muzyczną podróż, jakiej nie widziano wcześniej w gatunku Blues and Roots. 

Na katowickiej scenie zaprezentuje się również Mr. Sipp.  Dzięki ciężkiej pracy i wytrwałości Mr. Sipp stał się siłą Delta Blues, z którą należy się liczyć! Zdobył uznanie za swój niesamowity wokal, muzykalność, umiejętność pisania piosenek, produkowania płyt i zapewniania rozrywki fanom optymistycznych występów. Mając na swoim koncie ponad 125 nagrań, Mr. Sipp pochwalić się może kilkoma projektami nominowanymi do Grammy. W tym roku po raz kolejny został nominowany do tej prestiżowej nagrody w dwóch kategoriach, oraz zwyciężył w jednej z nich. Mr. Sipp był pierwszym artystą bluesowym, którego odcisk dłoni został wprowadzony na Ścianę Sław w Fredrikshavn w Danii. W 2014 roku Mr. Sipp zagrał w filmowej biografii Jamesa Browna „Get on Up”, w 2016 roku został obsadzony w roli młodego B.B. Kinga w trzech odcinkach serialu CMT „Sun Records”, a w 2021 roku został obsadzony w roli bluesowego piosenkarza w filmie „Texas Red”, wykonując jedną ze swoich oryginalnych piosenek z nowego albumu „Sippnotized” ze specjalnymi aranżacjami na potrzeby filmu. Mr. Sipp żyje według motta: „Żyję po to, by kochać życie, którym żyję, czyli muzykę” 

Kolejnym wykonawcą, który wystąpi w Spodku będzie Charlie Parr. Amerykański muzyk country blues. Jego inspiracje to Charlie Patton, Bukka White, wielebny Gary Davis, Dave Van Ronk, Mississippi John Hurt i jego samozwańczy „bohater” „Spider” John Koerner. Gra na rezonatorze Mule, gitarze z rezonatorem National, bezprogowym banjo z otwartym tyłem i gitarze dwunastostrunowej, często w stylu piemonckiego bluesa. Jego piosenka „1922” została wykorzystana w australijskiej, nowozelandzkiej i holenderskiej reklamie telewizyjnej Vodafone, która tak zainteresowała odbiorców, że w rezultacie jego album, na którym się znajdowała, został ponownie wydany w Australii w wytwórni Level 2 w Melbourne.

W tym roku,  przedstawicielem nowej bluesowej generacji będzie kanadyjska formacja The Commoners. Oferując własną mieszankę prawdziwej mieszanki muzycznej, grupa urozmaica swoje brzmienie energicznymi riffami, uduchowionym wokalem i bogatymi harmoniami, które razem zabierają słuchacza w podróż przez doświadczenie rocka w południowym stylu. Jednoczą się pod wspólnym  marzeniem: pisać, wykonywać i dzielić się muzyką będącą autentycznym ukłonem w stronę wielkich, którzy utorowali im drogę.  Wyrażając swój głęboki szacunek i podziw dla pionierów Roots/Rock, The Commoners wykorzystują rytmiczną stylizację inspirowaną mistrzami rytmu z Motown oraz pełen emocji wokal na wzór Sama Cooke'a i Otisa Reddinga, aby uchwycić dźwięk będący w dużej mierze tu i teraz.

Podczas Rawa Blues Festival, nie może zabraknąć oczywiście występu Irka Dudka – Dyrektora festiwalu. W tym roku jako Shakin’ Dudi świętuje jubileusz 40-lecia. Podczas festiwalu, swoją premierę będzie miał jubileuszowy album Artysty „Złota Płyta – Przeboje”, na którym znajdą się największe przeboje z kultowej „Złotej Płyty” nagrane na nowo oraz dwa premierowe utwory.  

Rawa Blues Festival to najstarszy festiwal bluesowy w Polsce i zarazem jeden z najbardziej prestiżowych bluesowych festiwali na świecie. Laureat cenionej nagrody „Keeping The Blues Alive”, przyznawanej przez amerykańską The Blues Foundation osobom i instytucjom, które najbardziej przyczyniają się do "podtrzymania przy życiu" oraz „rozwoju muzyki i kultury bluesowej”.

Główną misją festiwalu jest edukacja odbiorców poprzez przedstawienie - za sprawą koncertów największych światowych gwiazd - oblicz i podgatunków muzyki bluesowej, takich jak Memphis Blues, Delta Blues, Chicago Blues, Detroit Blues, Rhythm’n’blues itd. Rawa Blues na swojej scenie co roku gości również najbardziej zasłużone polskie zespoły bluesowe, takie jak Dżem, SBB, Irek Dudek Big Band, podtrzymując zainteresowanie słuchaczy polską kulturą bluesową.

Festiwal dba także o stworzenie możliwości młodym zespołom polskim i zagranicznym na zaprezentowanie się szerokiej publiczności podczas koncertów na Bocznej Scenie Rawy Blues. Koncert ten odbywa się w formie konkursu, którego laureat ma okazję zadebiutować na Scenie Głównej. Podczas ponad 40-tu edycji festiwalu, na festiwalowych scenach wystąpiła czołówka bluesowych artystów z kraju jak i zza granicy.  Warto przypomnieć, że mieliśmy zaszczyt gościć takich wykonawców jak: Junior Wells, Koko Taylor, Keb’Mo, Robert Cray, JJ Grey & Mofro, James Blood Ulmer & Vernon Reid, Otis Taylor, Eric Sardinas, Macy Gray czy Blind Boys of Alabama.

×