KATEDRA | spektakl muzyczny

26 listopada 2025, środa

20221123_Cathedral_in_Katowice_03.jpg

Bilety

Sprzedaż wkrótce.

Informacje organizacyjne

 godz. 18.30–21.00

Organizator

Katolicka Fundacja Młodzi dla Młodych
telefon kontaktowy: 519 546 181

Przedstawienie interdyscyplinarne (muzyka, multimedia, taniec, teatr) przygotowywane jako symboliczne zwieńczenie jubileuszu 100-lecia Archidiecezji Katowickiej. Epicka opowieść o Śląsku, rozgrywająca się jako ciąg obrazów inspirowanych wystrojem katowickiej Katedry. Radosne, dynamiczne Widowisko będące próbą syntezy śląskiego "genius loci".

Kontekst przedstawienia stanowią ostatnie dziesięć dekad historii Śląska, nierozerwalnie związane z dziejami lokalnego Kościoła. Tematyczną i artystyczną inspiracją widowiska jest architektura oraz wystrój katowickiej Katedry. Wielkie tematy chrześcijaństwa oraz istotne wydarzenia historyczne regionu były przez dziesięciolecia interpretowane przez artystów, którzy tworzyli jej bryłę, witraże, rzeźby, mozaiki i obrazy. Dla twórców przedstawienia są one punktem wyjścia do scenicznej opowieści obejmującej zarówno podejmowane tematy, jak i ich plastyczno-wizjonerskie opracowania.    

 Wcześniejsze widowiska w katowickim Spodku, realizowane przez współautorów „Katedry” (takie jak „Franciszek – wezwanie z Asyżu”, „Exodus”, „Jonasz” oraz ubiegłoroczna „Maryja”), przyciągnęły łącznie około 40 000 widzów. Formuła, w jakiej realizowane były te spektakle, rozwijała się z każdym kolejnym przedstawieniem, zawsze jednak opierała się na kilkusetosobowym zespole wykonawczym (orkiestra, wokaliści, chór, tancerze, aktorzy) oraz spektakularnej inscenizacji i scenografii, tworzonej w całej przestrzeni areny Spodka.Tym razem obiekt pomieści budowaną na oczach widzów replikę fasady i wnętrz katowickiej katedry (w skali 1:2), co jest zaledwie początkiem zapowiadanych przez realizatorów spektakularnych atrakcji. 

Istotną cechą widowisk tworzonych w ostatniej dekadzie był udział artystów profesjonalnych, uczniów szkół artystycznych oraz pasjonatów – wolontariuszy, którzy uczestniczyli w warsztatach artystycznych przed premierą. Nie inaczej będzie i tym razem. Twórcy przedstawienia pragną włączyć w sceniczną akcję osoby z różnych środowisk regionu, w kluczu wielopokoleniowym. Na scenie pojawią się m.in. autentyczne pary małżeńskie, rodziny z niemowlętami, osoby duchowne oraz śląskie zespoły śpiewacze, które w 1981 roku tworzyły chór spotkania z Janem Pawłem II na katowickim Muchowcu. Planowany jest także udział kilkudziesięciu wolontariuszy, osób niepełnosprawnych oraz obcokrajowców w kilkunastu scenach teatralno-plastycznych.        
            W skład orkiestry widowiska wejdą ponownie uczniowie śląskich szkół muzycznych oraz muzycy gościnni. Partie wokalne i taneczne zostaną powierzone artystom współpracującym m.in. z Akademią Muzyczną w Katowicach oraz Operą Śląską, która udostępni także kostiumy i zespół baletowy. Nie zabraknie również młodzieżowych zespołów tanecznych, w tym tancerzy Teatru „Cordis” i „Małego Śląska”.  

Produkcją tego złożonego wydarzenia ponownie zajmuje się dr Robert Kaczmarek, pomysłodawca widowisk i producent spektaklu muzycznego „Maryja” z 2023 r., wraz z osobami zdobywającymi doświadczenie przy wcześniejszych realizacjach w katowickim Spodku (na czele z kierownikiem biura organizacyjnego Małgorzatą Krzeszowską, przy współpracy Mireli Gontarz).  

Nad inscenizacją pracuje zespół artystyczny, którego trzon stanowią twórcy odpowiedzialni za wcześniejsze przedstawienia. Za dramaturgię i reżyserię odpowiada Mariusz Kozubek, muzykę komponuje Piotr Solorz. Układy taneczne stworzą m.in. nestor polskiej choreografii Henryk Konwiński, leader Teatru „Cordis” Tomasz Tuszyński oraz pochodzący z Turynu wybitny tancerz młodego pokolenia Alberto Pecetto. Projektowaniem kostiumów zajmie się ponownie artystka wizualna Agnieszka Jasińska. Do pracy nad multimedialną scenografią zaproszono twórców związanych z TVP3: Bartosza Dominika (filmowca) oraz Tomasza Grimma (grafika, twórcę wirtualnych animacji).

 

×