Koncert Piotra Rubika

24 listopada 2017, piątek

Piotr Rubik w Spodku

Organizator

ATMA SP. Z O.O.

Tel. +48 18 449 13 33
Fax +48 18 449 13 84

sekretariat@atma.com.pl 

Polska dla Świata. Solidarni z ofiarami wojny

Każdego dnia życie chrześcijan w Syrii jest zagrożone. Panująca tam wojna, przynosi wielkie zniszczenia i bombardowania. Aby przyczynić się do poprawy sytuacji na Bliskim Wschodzie Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” oraz Caritas Polska wraz z producentem wykonawczym ATMA podjęło się wspólnej inicjatywy „Polska dla Świata. Solidarni z ofiarami wojny”.

Głównym celem całej akcji jest udzielenie wsparcia oraz pomocy humanitarnej najbardziej poszkodowanym w działaniach wojennych chrześcijanom z Syrii. Codziennie wielu z nich jest poddanych nieludzkim cierpieniom i dlatego ich los nie może pozostać nikomu obojętny. Organizatorzy chcą również cała akcją uwrażliwić polskie społeczeństwo na biedę oraz trudną sytuację osób zmagających się z ciężarem wojny. W ramach projektu „Polska dla Świata” zaplanowano cykl charytatywnych koncertów Oratorium Prześladowanych za Wiarę „Z powodu Mojego Imienia” z promocją dotychczasowych działań Polaków w niesieniu pomocy ofiarom współczesnej wojny na Bliskim Wschodzie. Oratorium jest wspólnym dziełem Piotra Rubika (muzyka) i Zbigniewa Książka (libretto) na solistów, chór i orkiestrę symfoniczną. Tekst do utworu został napisany na zamówienie polskiej sekcji Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” na podstawie przemówień i kazań bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który w 1984 roku poniósł śmierć męczeńską z rąk funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Słynne słowa polskiego błogosławionego: „zło dobrem zwyciężaj”, zwłaszcza dzisiaj, powinny stać się naszą odpowiedzią na aktualną sytuację społeczno-polityczną na całym świecie.
Założeniem akcji jest również zebranie funduszy na odbudowę szkoły w Homs, aby umożliwić 1500 dzieciom syryjskim dostęp do edukacji, co jest niezwykle ważne dla przyszłości narodu Syryjskiego.

Idea „Polski dla Świata” została przedstawiona Papieżowi Franciszkowi podczas środowej audiencji dnia 28 czerwca 2017 roku. Ojciec Święty pobłogosławił dzieło, podpisał specjalną edycję płyty oraz zaprosił obecnego na spotkaniu kompozytora Oratorium Piotra Rubika do wykonania koncertu w Watykanie.

Trasa koncertowa „Polska dla Świata. Solidarni z ofiarami wojny” obejmuje największe miasta w Polsce, takie jak Warszawa, Kraków, Łódź. Jeden z koncertów odbędzie się również w Katowicach 24 listopada 2017r. Organizacja takich wydarzeń ma wpłynąć na większe zaangażowanie Polaków w pomoc Syryjczykom.