Mistrzostwa Europy w Armwrestlingu EUROARM 2017

16 maja 2017, wtorek - 20 maja 2017, sobota

Euroarm w Spodku

EUROARM Katowice 2017
XXVII Mistrzostwa Europy w Armwrestlingu

 Ponad 800 zawodniczek i zawodników z 32 państw wystartuje w EUROARM Katowice 2017, czyli XXVII Mistrzostwach Europy Juniorów, Seniorów, Masters oraz XX Mistrzostwach Europy Osób Niepełnosprawnych w Armwrestlingu (siłowanie na ręce), które w dniach 16-20 maj 2017 roku odbędą się w Katowickim „SPODKU” (Hala Lodowisko). Wśród nich kilkudziesięciu reprezentantów Polski. To największa, coroczna europejska impreza w tej dyscyplinie sportu.


Miłośnicy sportów walki będą mieli okazję zobaczyć emocjonujące pojedynki z udziałem najlepszych zawodników z całej Europy. Wśród faworytów do medali wskazywani są Rosjanie, Ukraińcy, Turcy oraz oczywiście gospodarze. W zawodach startują kobiety i mężczyźni. Startujący podzieleni są na kategorie wagowe. Walki na lewą i prawą rękę odbywają się osobno, tak więc można być mistrzem na obie ręce. O zwycięstwie nie decyduje wyłącznie siła, równie ważne, a może i istotniejsze są technika i taktyka.

Oprócz armwrestlingowych mistrzów międzynarodowego formatu gośćmi specjalnymi zawodów będą: w dniu 18 maja 2017 roku - Iwona Cichosz - Miss Świata Głuchych roku 2016, modelka, uczestniczka siódmej edycji programu "Taniec z gwiazdami" oraz - w dniu 20 maja 2017 roku - Robert Burneika, znany jako Hardkorowy Koksu – litewski kulturysta, zawodnik mieszanych sztuk walki MMA.

Armwrestling (siłowanie na ręce) to typowy sport walki. Walki trwają od kilku sekund do nawet kilku minut. O zwycięstwie decydują: technika, taktyka, specyficzna siła, szybkość i psychika – podobnie jak w zapasach i judo. Walki odbywają się na stojąco (z wyjątkiem niektórych kategorii osób niepełnosprawnych), przy specjalnym stole przymocowanym do podłoża. Do niedawna walczono również na siedząco, ale teraz powszechnie stosowana jest pozycja stojąca, która jest znacznie efektowniejsza i wymaga od zawodników zaangażowania wszystkich grup mięśniowych.

- To jest bardzo szlachetny sport, uprawiany przez ludzi nie tylko silnych, ale też inteligentnych. Co niektóre osoby może dziwić, że to nie siła i masa ciała w tej dyscyplinie sportu jest najważniejsza. Liczą się technika, szybkość, taktyka i strategia. Samą siłą nic tu nie zdziałamy. Często się zdarza, że zawodnik startujący w lżejszej kategorii, bez problemu radzi sobie z "ciężkim". Ważne jest to, że armwrestling to sport widowiskowy, a emocje widoczne są na twarzach zawodników - mówi Paweł Podlewski, prezydent Polskiej Federacji Armwrestlingu.

Polska była już organizatorem wielu prestiżowych zawodów w siłowaniu na ręce o randze międzynarodowej. Dwukrotnie organizowano w naszym kraju Mistrzostwa Europy (w 2004 oraz 2012) oraz dwukrotnie zawody o randze Mistrzostw Świata (w 2001 oraz 2013 roku). Poza tym co roku w naszym kraju odbywają się Puchary Świata Zawodowców oraz Puchary Świata Osób Niepełnosprawnych.
Po raz kolejny nasz kraj będzie organizatorem prestiżowych, europejskich zmagań armwrestlerów. Tym razem gospodarzem zmagań, po raz pierwszy w historii tej dyscypliny sportu będzie miasto Katowice.

Za sukcesami na polu organizacyjnym przyszły też sukcesy sportowe. Polscy armwrestlerzy zaczęli zdobywać medale na mistrzostwach Europy i świata i dzisiaj należą do ścisłej czołówki światowej, zarówno w kategoriach juniorów, seniorów, masters, jak i kategorii osób niepełnosprawnych.
W tym roku Polskę reprezentować będzie prawie stuosobowa kadra polski wyłoniona na kwietniowych Mistrzostwach Polski w Szczyrku.

Mistrzostwa Europy w Armwrestlingu – EUROARM Katowice 2017 zbliżają się wielkimi krokami. Warto na żywo obejrzeć emocjonujące walki współczesnych gladiatorów, tym bardziej, że wstęp do Katowickiego „SPODKA” jest bezpłatny. Za organizację zawodów odpowiada Federacja Armwrestling Polska oraz Europejska Federacja Armwrestlingu EAF. Gospodarzem Mistrzostw jest oczywiście miasto Katowice.

Organizatorzy:
Federacja Armwrestling Polska (FAP),
Europejska Federacja Armwrestlingu (EAF)
Gospodarz: Miasto Katowice