„Pasja” – koncert muzyki filmowej | polska prapremiera

10 kwietnia 2022, niedziela

PASJA_1200x900_Jesus.jpg

Organizator

Śląska Agencja Reklamy i Marketingu

OŚWIADCZENIE ORGANIZATORA O ZMIANIE TERMINU:

Drodzy Państwo,
z wielką przykrością informujemy, że  jesteśmy zmuszeni przełożyć Wielki Koncert dla Pokoju - muzyka z filmu  Mela Gibsona „Pasja”, na 26 marca 2023 roku.
Okazało się, że w tak trudnym czasie, kiedy nasza uwaga pochłonięta jest przez dramat wojny i cierpienie ludzi, a także pomoc, którą z oddaniem im niesiemy, nie ma miejsca na uczestniczenie w wielkich wydarzeniach artystycznych. Pomimo naszych wysiłków, nie uda się wykonać koncertu w kwietniu 2022.
Obiecujemy, że dołożymy wszelkich starań, aby spotkać się z Państwem na wydarzeniu w przyszłym roku - w lepszym dla nas wszystkich czasie.
Szczególne podziękowania oraz przeprosiny adresujemy do tych wszystkich Widzów, którzy do tej pory zdecydowali się na udział w koncercie. Zakupione bilety będą upoważniały do wzięcia udziału w „Pasji” w marcu 2023.
Tych z Państwa, którzy jednak woleliby uzyskać zwrot kosztów zakupu biletów, prosimy o kontakt z bileterią, w której dokonaliście Państwo zakupu.

Z serdecznymi pozdrowieniami i życzeniami pełnych nadziei Świąt Wielkiej Nocy, Artyści i Organizatorzy koncertu

 

 ******

Kompozycje Johna Debneya
Multimedia z fragmentami filmu Mela Gibsona
Polska Orkiestra Muzyki Filmowej pod dyrekcją Przemysława Piotra
Znakomici soliści: Edyta Krzemień, Hanna Okońska-Ratajczak, Albert Memeti

Połączone specjalnie na tę okazję siły i talenty: Silesian Chamber Choir Ad libitum, Chór Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego

„Pasja” Mela Gibsona to nie tylko arcydzieło filmowe i muzyczne, uznane za jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych wszechczasów. To przede wszystkim niezwykle silne przeżycie emocjonalne. Doświadczyły go miliony widzów na całym świecie, a także sami aktorzy – po zakończeniu zdjęć niektórzy z nich zdecydowali się przyjąć katolicyzm.

Pierwotnie Gibson chciał, aby jego dzieło było wyświetlane w kinach bez napisów, za pomocą których tłumaczone są dialogi filmowe. Widzowie mieli słyszeć tylko muzykę oraz kwestie aktorskie, zrozumiałe zaledwie dla nielicznych, bo wypowiadane w języku aramejskim, hebrajskim i po łacinie. Nie był to pomysł szalony: muzyczność dialogów oraz genialne kompozycje stworzone przez Johna Debneya, wraz ze wstrząsającymi swoją ekspresyjnością i pięknem obrazami filmowymi, mówią tu więcej o 12 godzinach z życia i męki Jezusa Chrystusa niż wszystkie słowa świata.

O porażającej sile oddziaływania „Pasji” przekonamy się podczas koncertu w katowickim Spodku. Po raz pierwszy w historii utwory Debneya zostaną wykonane przez tak ogromny zespół wybitnych artystów. Muzykę z „Pasji” usłyszymy w mistrzowskiej wersji na orkiestrę symfoniczną, której pełnego brzmienia nie doświadczymy nawet oglądając kinowe dzieło M. Gibsona. Kompozycjom będą towarzyszyć na ekranie fragmenty filmu.

Udział w katowickim wydarzeniu pozwoli przeżyć z całą intensywnością czas Wielkiego Postu i Wielkiego Tygodnia. Będzie to doznanie niezwykłe i niepowtarzalne, które zostanie w widzach i słuchaczach nie tylko na czas Wielkiej Nocy, ale mamy nadzieję, na całe życie.