Wielka Gala Jubileuszowa Filharmonii Śląskiej

26 maja 2020, wtorek

wielka Gala Jubileuszowa Filharmonii Śląskiej 2020 w Spodku

Organizator

Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego
ul. Sokolska 2, 40-084 Katowice
NIP 6340137669

Centrala
tel. 32 351 17 19

Wielka Gala Jubileuszowa Filharmonii Śląskiej z udziałem wielkich gwiazd – Leszka Możdżera, Katarzyny Hołysz, Małgorzaty Walewskiej, Andrzeja Lamperta i Aleksandra Teligi oraz trzech orkiestr i chóru będzie widowiskiem niezwykłym.

Ponad 250 artystów w programie obfitującym w wyjątkowe dzieła Góreckiego, Kilara, Możdżera i Beethovena – z monumentalną IX Symfonią ­– zadba o niezapomniane wrażenia muzyczne i wizualne, bowiem wielkie kompozycje w najlepszym wykonaniu współgrać będą z multimedialną oprawą. Harmonia światła, obrazu i dźwięku zaprze dech w piersiach.  

Chór Filharmonii Śląskiej, Śląską Orkiestrę Kameralną, Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej i Młodzieżową Orkiestrę Jubileuszową poprowadzi Mirosław Jacek Błaszczyk. Wszyscy wykonawcy zatroszczą się o to, by święto naszej instytucji, podkreślone wzniosłą atmosferą Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek, na trwałe zapisało się na kartach historii.

Rozpoczniemy Fanfarą Mikołaja Góreckiego, która otworzy ten niezwykły koncert pełnymi podniosłości i należytego uroczystego charakteru dźwiękami. Wprowadzi nas ona w dalszą część koncertu, a w niej: Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową Henryka Mikołaja Góreckiego w brawurowej interpretacji artysty, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać – Leszka Możdżera. Wraz z nim wystąpi Śląska Orkiestra Kameralna. Ten wybitny muzyk umiejętnie łączy klasykę z jazzem, uwypuklając w nich to, co najpiękniejsze. Dwuczęściowe dzieło Góreckiego, które wykona, charakteryzuje się stukoczącą motoryką i wyraźnymi nawiązaniami do muzyki Podhala. Po tym wyjątkowym doznaniu, Leszek Możdżer zaprezentuje własną kompozycję – Miniatury na fortepian i orkiestrę smyczkową. Jest to dzieło oparte na dialogu orkiestry i solisty, który w swoich improwizacjach nawiązuje do partii zespołu, nieustannie jednak zaskakując swoich partnerów – no i oczywiście publiczność.

Zmieniając nieco nastrój, ale nie zmniejszając napięcia, przejdziemy do jednego z najsłynniejszych dzieł Wojciecha Kilara, Poematu symfonicznego Krzesany. Pejzaż Tatr, rozpostarty już przez Koncert fortepianowy Góreckiego, pojawi się tutaj ze zdwojoną siłą. Energiczne, góralskie rytmy i melodie prowadzące do szaleńczego finałowego tańca podniosą i tak już gorącą atmosferę w Spodku o kilkadziesiąt stopni.

Finałowa kompozycja, do której podniosłego charakteru prowadzi cały program koncertu to dzieło monumentalne, wyjątkowe, ponadczasowe i uwielbiane na całym świecie. IX Symfonia Ludwiga van Beethovena – bo to ona zwieńczy koncert – wybrzmi niezwykle uroczyście, a wzniosłość chwili podkreśli dodatkowo imponująca przestrzeń hali Spodek. Partie solowe w tym wielkim dziele wykonają wybitni wokaliści – Katarzyna Hołysz, Małgorzata Walewska, Andrzej Lampert i Aleksander Teliga, których przepiękne głosy prowadzić nas będą aż do znamienitej Ody do radości.

Gra świateł, oprawa multimedialna i oczywiście to, co dla nas najważniejsze, czyli muzyka, zapewnią publiczności zgromadzonej w Spodku niepowtarzalnych doznań. Koncert w dniu 75. rocznicy powołania Filharmonii Śląskiej będzie widowiskiem niezwykłym, uroczystym i spektakularnym – na miarę jubileuszu, jaki mamy zaszczyt świętować.

Wykonawcy:

Leszek Możdżer – fortepian
Katarzyna Hołysz – sopran
Małgorzata Walewska – alt
Andrzej Lampert – tenor
Aleksander Teliga – bas
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Chór Filharmonii Śląskiej
Młodzieżowa Orkiestra Jubileuszowa
Śląska Orkiestra Kameralna
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Program:

Mikołaj Górecki – Fanfara
Henryk Mikołaj Górecki – Koncert fortepian i orkiestrę smyczkową op. 40
Leszek Możdżer – Miniatury na fortepian i orkiestrę smyczkową
Wojciech Kilar – Poemat symfoniczny Krzesany
Ludwig van Beethoven – IX Symfonia d-moll op. 125