Zawody Stihl Timbersports

06 października 2018, sobota - 07 października 2018, niedziela

Zawody Stihl Timcersports w  Spodku Katowice

Najlepsi drwale z Europy przyjeżdżają do Polski!

Już w najbliższy weekend, 6 i 7 października, na placu manewrowym za Spodkiem odbędą się zawody ekstremalnych drwali, którzy zaprezentują swoje niecodzienne umiejętności w sportowym cięciu i rąbaniu drewna na czas. Na Śląsk przyjadą najlepsi zawodnicy z Europy, którzy zmierzą się ze sobą w ramach Stihl Timbersports® European Trophy.

Zmagania drwali ze Starego Kontynentu, którzy zademonstrują swoją siłę i sprawność w tych wyjątkowych zawodach, składają się z 4 konkurencji. Muszą one być ukończone jedna po drugiej, bez jakichkolwiek przerw. Ta wymagająca formuła zawodów (najbardziej ekstremalna ze wszystkich znanych w tej dyscyplinie sportu, która narodziła się w XIX wieku w Australii) sprawia, że rywalizacja staje się wyjątkowo emocjonująca. Najlepsi uczestnicy zakwalifikują się do światowego finału z cyklu Stihl Timbersports® Champions Trophy.

Widowiskowy sport ekstremalny
Dlaczego zawody w cięciu i rąbaniu drewna na czas zyskują coraz większą popularność? Przede wszystkim chodzi o ich widowiskowość. Sportowcy niezwykle fachowo i precyzyjnie posługują się ostrymi jak brzytwa siekierami, dwumetrowymi piłami ręcznymi i pilarkami. Podczas rywalizacji zawodnicy mają do dyspozycji specjalne, sprowadzane aż z Australii, siekiery wytwarzane na indywidualne zamówienie przez zaledwie dwóch producentów. Do rąbania drewna używa się drewna topolowego pochodzącego z plantacji w Holandii. W konkurencjach, w których pojawiają się pilarki ręczne, wykorzystywana jest sosna wejmutka. Po zawodach, pocięte i porąbane drewno zostaje przeznaczone na opał lub do wytwarzania różnego rodzaju biodegradowalnych produktów.

Zawodnicy
Na co dzień zawodnicy startujący w Polsce w zawodach Stihl Timbersports®, są strażakami ochotniczej straży pożarnej. Dzięki szlifowaniu swoich umiejętności posługiwania się ciężkim sprzętem na potrzeby rywalizacji sportowej, mogą w codziennej pracy lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach zagrożenia życia. Przed startem zawodnicy dbają o systematyczne doskonalenie techniki, jak również ćwiczenia wydolnościowe oraz trening na siłowni. Jak sami przyznają, w tym sporcie poza dynamiką i wydolnością organizmu kluczowa okazuje się precyzja i technika.

Wsród najlepszych zawodników z Europy zobaczymy dwóch Polaków: Michała Dubickiego i Jacka Groenwalda.

Michał jest mieszkańcem wielkopolskich Konar. W tym roku zadebiutował w Marsylii, zajmując 5. miejsce na ogólnoświatowych zawodach Champions Trophy. W tegorocznych mistrzostwach Polski Stihl Timbersports®, w Koszęcinie zajął 3. miejsce. Michał jest strażakiem ochotniczej straży pożarnej.

Jacek pochodzi z Połczyna (woj. pomorskie). Jest srebrnym medalistą drużynowych mistrzostw świata w sportowym cięciu i rąbaniu drewna Stihl Timbersports®, (Lillehammer, 2017 r.), Mistrzem Polski z 2016 r., a także tegorocznym zwycięzcą zawodów Lion’s Trophy. Należy do niego również tytuł obecnego rekordzisty Polski w konkurencji Springboard. Jacek jest strażakiem ochotniczej straży pożarnej.

Zawody kobiet
Poza zmaganiami mężczyzn, w weekend w katowickim Spodku będzie można również śledzić rywalizację kobiet! W sobotę po raz pierwszy na terenie naszego kraju zostaną rozegrane zawody, w których do rywalizacji przystąpią najlepsze zawodniczki z Europy! Nas reprezentować będzie Julia Królik – pierwsza Polka profesjonalnie zajmująca się tym niezwykle wymagającym sportem ekstremalnym.

HARMONOGRAM ZAWODÓW STIHL, KATOWICE 2018

Sobota, 6 października
Godz. 11.00–17.00
Zawody kobiet – 7 zawodniczek: z Niemiec, Belgii, ze Szwajcarii, z Holandii, Francji
oraz Polski (Julia Królik)
Poland Trophy – pokazowe rozgrywki polskich zawodników w formule Champions Trophy
• 11.00 – otwarcie zawodów, przedstawienie zawodników
• 11.15 – ROZPOCZĘCIE ZAWODÓW
• 11.15–12.15 – runda wstępna (mężczyźni)
• 12.15–12.45 – Stock Saw (kobiety)
• 13.30–14.15 – ćwierćfinały (mężczyźni)
• 14.15–14.45 – Underhand Chop (kobiety)
• 15.00–15.30 – półfinały (mężczyźni)
• 15.30–16.00 – Single Buck (kobiety)
• 16.00–16.15 – mały finał (mężczyźni)
• 16.30 – finał ( mężczyźni)
17.00 – dekoracja zwycięzców – mężczyźni oraz kobiety

Niedziela, 7 października
Godz.11.00–17.15
European Trophy – najlepsi zawodnicy z Europy (Polacy: Michał Dubicki, Jacek Groenwald)
• 11.00 – ROZPOCZĘCIE ZAWODÓW
• 11.00–13.00 – runda wstępna
• 13.30–14.30 – 1/8 finału
• 15.15–15.45 – 1/4 finału
• 16.15–16.30 – półfinał
• 16.50–17.00 – mały finał
• 17.00–FINAŁ
• 17.15 – dekoracja zwycięzców

Miejsce zawodów: plac manewrowy za Spodkiem* Historia zawodów
Zawody w sportowym cięciu i rąbaniu drewna narodziły się w XIX wieku w Australii. Aby wyłonić najlepszego spośród siebie, drwale organizowali lokalne zawody. Z biegiem czasu z lokalnych rozgrywek narodziła się idea organizacji profesjonalnych zawodów sportowych. W roku 1985 powołano do życia Stihl TIMBERSPORTS® jako serię zawodów o charakterze mistrzostw, organizowanych w Stanach Zjednoczonych. W roku 2001 zawody trafiły do Europy, a w 2003 do Polski. W Polsce są organizowane wspólnie z jednostkami ochotniczej straży pożarnej, a zwodnicy są członkami OSP. Corocznie odbywają się mistrzostwa krajowe, a ich zwycięzcy mierzą się w rozgrywanych na koniec sezonu mistrzostwach świata.

Informacje na temat zawodów znajdą Państwo na stronie:
https://www.stihl.pl/konkurencje.aspx